Sinema

Academie Generation Foot (Futbol okulu)


Senegal ACADEMİE GENERATİON FOOT / Futbol okulu...

Senegal de Dakar ın bir köyündeki bu futbol okulu oldukça dikkat çekicidir. Kurucusu Mady Toure; Fransa da üst düzey, profesyonel bir futbol kariyeri varken, sakatlanması sonucu ülkesinde futbol okulu kurarak; acil bir ulusal bir canlanmanın öncülüğünü yapmaya çalışmış.  

Senegal, zorlu fiziki ve ekonomik zor şartlardadır. %56'sı 20 yaşın altında genç bir nüfusu vardır. Aynı zamanda ülke insanı, okullaşma, istihdam ve işsizlik kaygısı ile karşı karşıyadır. 2000 yılında akademi hayata geçirilmiştir. Mady Toure çalışmalarında Metz Futbol Klübünün desteğini almayı başarmıstır. Akademide;13 -19 yaş arası erkek öğrencilere futbol eğitimi ve antrenman imkânı haricinde; konaklama imkanı, günde üç kez yemek,  okur yazarlık eğitimi / çünkü resmi dil yerel dilden farklı olarak Fransızca dır / İngilizce dil eğitimi ve matematik eğitimi verilmektedir.  Gençler bütün bu çalışmalardan ücretsiz olarak faydalanmaktadır. 

Akademinin yatılı lise kısmı da vardır. · Akademi; her sene eğitim alan iki oyuncuyu; Avrupa ya kariyer yapmak üzere göndermektedir. Şu ana kadar 70 genç oyuncusunu Avrupa ya kariyer yapmaya göndermeyi başarmıştır. Sadio mane’ · Diafra Sakho · Fallou Diagne · Ismaila Sarr kulübün referans oyuncuları arasındadır.
Okunma : 165

YORUMLAR (0)