BU SİTE SATILIKTIR

0531 294 83 56

İzzet KIZGIN (Kuvayi-Milliyespor)


İzzet KIZGIN (Kuvayi-Milliyespor)

14 yıldır Mersin'in Amatör kulüplerinden olan Kuvayi-Milliyespor'un başarılı hocası İzzet KIZGIN ile yazarımız Ahmet SÜTCÜ'nün bugünki röportajı...

Hocam Merhabalar,öncelikli olarak futbol yaşamınıza nasıl başladınız?

1965 yılında Siirt'ten Mersin'e göç ettik, 8 yaşında futbol aşkı bende başlamış oldu. Poşetlerin içine kağıtlar doldurarak futbol oynardım.10 yaşında futbola başladım.Yaklaşık olarak 10-15 yıldır futbol oynadım. Çok yetenekli futbolcuydum fakat babamın futbolu sevmemesi ve maddi imkansızlıklar nedeniyle futbolu bıraktım.Futbolu bıraktıktan sonra antrenör olmaya karar verdim. Antrenörlük kurslarına gittim ve şuanda 14 yıldır bu takımın başındayım.Şuana kadar binlerce çocuğu aldım yetiştirdim kötü alışkanlıklardan kurtardım ve toplumuza kazandırdım. Benim şuanda 35'in üstünde futbolcum var 15'i profesyonel , 15'in üstünde alt yapıda oynayan futbolcum var. Ömrümü yitirene kadar futbolcu yetiştirmeye devam edeceğim.

1 yaşında geçirdiğiniz kaza yaşamınızı ve sizi nasıl etkiledi?

10 yaşına  gelene kadar hayatımı etkilemedi, aklım ermeye başladıktan sonra etkilenmeye başladım,girdiğim toplumlarda üstümde insanlar tarafından farklı bir bakış açısı oluştu. Futbola başladıktan sonra unutmaya başladım. Allah'ın verdiğine şükretme ihtiyacı duydum ve bunada şükür diyerek antenör oldum.

Yaklaşık 3 ay önce hakem Şule Güven'e 'Git Evinde Bulaşık Yıka' demiştiniz.Bu olaydan sonra çevrenizden olumlu veya olumsuz tepki gördünüz mü?

Çevremden tabiki tepkiler gördüm.İnsanlar beni tanımadığı için o tepkileri gösterdiler. Maçımı kötü yönettiği için ağzımdan tepki olarak çıktı.Hakem Şule Güven'i 10 yıldır tanıyorum.Kendisiyle maç sonu yüz yüze de konuştuk. 10 yıldır kendinizi geliştiremediniz sizin yapacağınız en iyi şey evinizde bulaşık yıkamak dedim.İnsanlar bu olay üzerinde reklamlar yaptılar.Hep kötü yöne çektiler bu söylediklerimi.

Türk futboluna önemli isimler kazandırdınız bu başarının sırrı nedir?
 
Bu başarının sırrı sevgi,saygı,futbol aşkıdır.Bir işte başarılı olmak istiyorsanız o işten çıkar peşinde olmayacaksınız o işte çıkar peşinde olursanız o işte hiçbir zaman başarılı olamazsınız. 14 yıldır bu işi yapıyorum.Bu işten hiçbir zaman çıkar peşinden koşmadım,tüm zorluklara rağmen 35'in üstünde futbolcum var.Bu çocukları Türk futboluna kazandırdığım için mutluyum.

Geleceğin Messi'si olarak adlandıran Emre ve attığı gollerle Balıkesirspor'u Süper Lig yolunda önemli bir konuma getiren Muğdat hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

12 yaşında Muğdat'ı ortaokullarda futbol oynarken gördüm ve seçtim.6 defa Muğdat'ın anne ve babasıyla Muğdat'ın futbol oynaması için konuştum. En sonunda Türk futboluna kazandırdım. Muğdat'ı Gençlerbirliği'ne gönderdi. Gençlerbirliği'nden Nazilli Belediyespor'a gitti.Geçen sezon 2.Lig'de gol kralı oldu ve bu sezonda attığı gollerle inşallah Balıkesirspor'u Süper Lig'e taşıyacağına inanıyorum.

Emre gerçekten çok yetenekli bir futbolcu önce abisini yetiştirdim Çanakkale Dardanelspor'a gönderdim. Sonra babası Emre'yi getirdi. Babasına abisinden daha yetenekli olduğunu söyledim. 2 yıl içinde videolarını çektik. Kayserispor ilk onu keşfetti ve transfer etti.Şuanda birçok üst düzey kulüp Emre'yi istemektedirler. Emre hakkındaki diğer detaylarını ilerleyen zamanlarda açıklayacağım. Emre'nin ben inanıyorum üst düzey kulüplerde çok başarılı olacaktır.

Yaklaşık olarak 13-14 yıldır Kuvayi-Milliyespor'un başındasınız futbolculara hem abilik hem babalık yaptınız amatör branşta teknik direktörlük yapmanın zorlukları nelerdir?

Bizim en çok zorlandığımız şey ilgisizliktir.Sizin gibi spor yazarları bize değer verdikçe, tanıdıkça çok mutlu oluyorum.Bize değerli valimiz, Belediye Başkanımızında değer vermesini çok isterim. Amatör branşta teknik direktörlük gerçekten çok zor maaş,sigorta ve ilgi yok.Bizim sevgimizle bu futbolcuları yetiştiriyorum.

Futbolcu olmak isteyen minik kardeşlerimize ne gibi tavsiyeleriniz ve önerileriniz var?

Eğer özgürlüğünü kısıtlarsan ve kendi yeteneğini ön plana çıkartırsan başarılı bir futbolcu olursun. Kötü alışkanlıklardan korunursalar ve hocanın dediklerini yaparsan başarılı bir futbolcu olmamak için hiçbir sebep göremiyorum ben.

Şuanda hayatınızda çok zorluklar çekiyorsunuz ve tek istediğiniz bir ev burdan yetkili kişilere söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Biz 7 kişilik bir aileyiz karım ve iki kızım işitme engellidir.Biz tek odalı bir evde kalıyoruz. Benimde geniş odalı evim olsa çocuğumun kendi odası olmasını çok isterim. Oturduğumuz ev bile bizim değil şuanda anne ve babamdan kalan bir miras.Valim ve belediye başkanımdan isterim ki bir ev versinler 13-14 yıllık emeğimin karşılığında bir eve sahip oldum demek isterim.

Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

Siz bana değer verip sözlerime önem verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Hazırlayan : Ahmet Sütçü
Okunma : 5731