Hakem Suçlu, Ya Futbolcular?


Hakemlik dünyanın en zor mesleklerin başında gelir. Maça çıkınca bütün gözler onun üzerindedir. Bilende bilmeyen de konuşur...

Çoğumuz üç kişiyi yönetmekten aciz olduğumuz halde o kadar baskı, o kadar tezahürat baskısı, seyirci sesleri hakemin yalnızlığının en zor taraflarındandır.
Hakemlik popüler meslek olduğu kadar, riskini taşımak, toplum içinde kendini yıpratmamak kolay değildir. Yorumcuları dinledikçe insanın ruhu sıkılıyor.
Maçın yorumunu bırakıp sadece orta hakemi konuşmak doğru değildir. Orta hakemin yardımcıları var. Herkesin gözü, kulağı orta hakemlerde oluyor.
Şu an sıkıntı içinde olan hakemlerimiz vardır. Maçın son düdüğüyle yapılacak yorumların nelere mal olacağını bilmek mümkün değildir.
Halı saha maçlarında yerel anlamda bahsediyorum. Maç yönetmek ne kadar zor oluyor. Halı saha maçlarına çıkan oyuncuların maddi yatırdıkları para yok,  kariyer kaybı yok, alt gruba düşmek yok.
O kadar çığırından çıkarılıyor ki, hakemlerin yetişmek için harcadıkları emeklerinin bir maça heba edilmesini kabullenmek mümkün değildir.


Hakemlerin zor anlarında onlarında maçın içindeki etki tepki ortamını göz önüne alarak değerlendirmek gerekir.
Yorumcularımız maalesef objektiflikten uzak konuşuyorlar ve yazıyorlar. Futbolcu on iki kusurlu hareketten birini ceza sahası içinde yapmış.
Hakem düdüğünü çalmış. Penaltı işaretini vermiş. Geri dönüşü mümkün değil. Bunu maç izleyen kişiler bile bilir. Kararın kesin olduğunu bilmiyorsa oyuncu futbol oynamayacak.
Hakemliğin zorluğunun temel nedeni futbolcuların iyi niyetten uzak olmalarıdır.
Düdük çaldı diye kusura bakılmasın ama futbolcunun gelip de hakeme göğüs atmak var mı? Önce futbol ahlakı olmalıdır.


Eminim ki, koltuklarından yazı yazanlara 10 yaş grubunda ki çocukların maçını yönet diyeceksiniz. Yönetebileceklerine inanmıyorum ama inanmayı çok isterdim.
Günümüzün güncel konusu hakemin puanı, karaları, kartları ama kardeşim hakem maçı kendi başına mı yaptı?
Futbolcuların davranışlarını değerlendirmek gerekiyor.
Top taca çıkıyor,  iki futbolcu da elini havaya kaldırıyor, benden çıkmadı, ondan çıktı diye.
Böyle bir ligde maç yönetmek çok kolay değildir. Her meslekte öncelikle kurallarına riayet edilmelidir. 
Dürüst olunmalı ki, hakemleri kolay harcamayalım. Oyuncular sakin olsalar, kurallara uygun davransalar hakemin işi hafifler.
Hayat bu işte, ömür boyu çalış, sonra birilerinin konuşmasıyla bunca emek zayi olsun.
Günahtır.
Yazıktır.
Hata yapıldıysa hani yapıcı eleştirmeliydik?
Bizim işimiz budur.
Sözde varız.
Özde orası biraz su götürür.

Bir maça bir hakem kurban olmamalıdır.

Okunma : 505

YORUMLAR (0)