Bir Teknik "Adam" Tanıyorum!


1952, Trabzon, Çaykara Bugün sizlere mahalle aralarında limon kabuğu çöpleriyle futbol oynamaya başlayan ve o zamandan sonra hayatı boyunca başarıyı kendine misyon edinmiş bir karakterin var oluşunu anlatacağım....

17 yaşındayken Trabzonspor'un amatör takımına geçtikten sonra, buradan da Sebat Gençlik?e transfer olarak profesyonel futbolculuğa ilk adımını atıp, burada ilk büyük çıkışını yaptı. Bu süreler içinde öğrenimine devam etti. 1972 yılında Trabzonspor'a geri transfer oldu. 20 yaşındaydı ve bir yandan da Eğitim Enstitüsüne devam etti.

Trabzonspor da, Türk futbolunda "Üç Büyükler?in "kısır hakimiyetine" son veren takım olarak tarihe geçti. Böylece 35 yaşında, 1987 yılında, Beşiktaş-Trabzonspor maçıyla jübilesini yaparken, şampiyonluğu ilk kez Anadolu'ya taşıyan takımın kalecisi ve kaptanı olarak, künyesinde 6 lig şampiyonluğu, 5 Türkiye Kupası, 4 Başbakanlık, 7 Cumhurbaşkanlığı Kupası yer alıyordu.

Ve teknik direktörlük kariyeri başladı.

Kimileri acımasızca eleştirdi onu. Yeri geldi "Bu hoca bize extra light." bile dediler. Ama o hiç umursamadan bildiği yoldan devam etti. Gittiği, görev yaptığı her takımda mutlaka bir şeyler bırakmasını bildi. Onunla çalışmış olan oyuncuların bir çoğu daima onun döneminde olduğu gibi ondan sonraki dönemde de çalışmayı ve başarılı olma arzusunu devam ettirdiler.

Peki soruyorum; kimdir, nasıl olmalıdır teknik direktör?

Teknik direktör, oyuncuyu oyuna küstürmeyendir

Teknik direktör, futbola yeni ve yetenekli isimler kazandırabilendir

Teknik direktör, disiplinsiz diye gösterilen bir oyuncuyu takımın kilit oyuncusu yapabilendir

Teknik direktör, hele hele milyonlarca taraftarı olan bir kulüpte görev yapıyorsa oynadığı maç berabere iken takıma hücum oyuncusu alıp taraftarının gönlündeki kazanma arzusunu eyleme geçirebilendir

Teknik direktör, takımın içindeki oyuncular arasında daima ikili yakın ilişkileri ve sıcak ortamı sağlayabilendir

Teknik direktör, bir önceki sezon bitik bir halde olan oyuncuyu ertesi sezon takımın vazgeçilmezi yapabilendir

Teknik direktör, stadı olmayan bir takımı çalıştırırken oynattığı her maçta sahadaki hakimiyeti takımında hissettirebilendir

Teknik direktör, kendi mevkiisi olmamasına rağmen başka bir mevkiye devşirdiği oyuncudan en iyi derecede verim alabilendir.

Evet ondan bahsediyorum.

Shota Arveladze, Fatih Tekke, Gökdeniz Karadeniz, Tolga Zengin, Onur Kıvrak, Selçuk İnan, Burak Yılmaz, Jaja Coelho, Ozan Tufan Volkan Şen, Jose Fernandao ve çok daha fazlası.

Eğer bu oyuncular ve bu oyuncular gibi belli başlı başarılara ulaşmış ve hala da ulaşmaya devam eden oyuncular bir kitap karakteri olsaydı bu kitabın yazarı ŞENOL GÜNEŞ olurdu.

Ve Şenol hoca bu sezonla birlikte kitabına yeni karakterler ekleyecek olurdu.

Geçen sezon çok az şans bulabilen Mario Gomez, Oğuzhan Özyakup, İsmail Köybaşı, Cenk Tosun

Disiplinsiz, sorumsuz denilen Ricardo Quaresma ve diğerleri...

Ve en önemlisi, kimdir teknik direktör diye sormuştum.

Teknik direktör, yıldızlar topluluğu olarak gösterilen bir kadroya sahip olmasına rağmen "Şampiyonluğu elimizle verdik." diyen meslektaşına büyük takımlar ile hücum yaparak nasıl şampiyon olunurmuş gösterebilendir.

Okunma : 1084

YORUMLAR (0)