BU SİTE SATILIKTIR

0531 294 83 56


Olympiacos Bulmacası


Son 2 sezondur Beşiktaşın en lakayt tavırla oynadığı maç olarak kayıtlara geçti...

Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi'nde son 8'e kalmak için Olympiacos deplasmanında puan ve puanlar aramaya çıktı maça. Maçın başlangıç düdüğüyle birlikte konsantre olamamış, durumun ciddiyetinden uzak, bariz kademe hataları yapan, ileride çoğalamayan bir bir takım gördük sahada. Özellikle Tolgay - Atiba uyumsuzluğu göze çarpan ilk veriydi. Bununla birlikte Talisca, Babel, Quaresma aralarında sözleşmişçesine her topla buluştuklarında bencillik örnekleri gösterip Beşiktaş'ın tehdit unsuru olmasının önüne geçtiler.

Bu tablonun sebebinin, Olympiacos takımının son dönemde beklenmedik puan kayıpları yaşaması ve teknik direktörünü henüz değiştirmiş olmasının verdiği "Nasıl olsa yeneriz!" psikolojisi olduğunu düşünüyorum. Beşiktaşlı futbolcular açıkça söylemek gerekirse futbol olarak küçümsediler rakiplerini ama futbolun doğasının bunu kaldırmayacağı bir önceki gün Paris St. Germain - Barcelona maçında kanıtlanmıştı bile.

Keza ilk yarının skoru bunu kanıtlar nitelikte oldu. Olympiacos atak organizasyon yapamamasına rağmen golü buldu ve farkı 2'ye taşıyacak pozisyonları da elde etti. Yenilen golde hem Tosic hem Marcelo hatalı. İkinci yarıya Tolgay - Oğuzhan değişikliği ile başlamak takımın adeta hüviyetini değiştirdi, sağlı sollu ataklar neticesinde rakip paniğe zorlandı ve kalecinin yaptığı degajman hatası Beşiktaş'ın skoru eşitlemesine vesile oldu. Oğuzhan Beşiktaş'ın vites yükseltmesini sağlayan, maça damga vuran isimdi. Olympiacos oyundan düşmüşken Quaresma ve Babel'in lakayt tavırları, oluşabilecek pozisyonları cömertçe sıradanlaştırmaları skorun Beşiktaş lehine dönmesinin önüne geçti. 90+4'üncü dakikada bile Quaresma'nınmüsait pozisyonda hala skor yerine estetik hareket yapma peşinde koşması bunun net örneğidir. 

Bu arada Olympiacos taraftarına da değinmek gerekiyor. Maçın siyasi mesajlara, gerginliklere yol açabileceği düşünülürken tribünlerdeki "No to Racism" (Irkçılığa Hayır) pankartı takdire şayandı. Sporun düşmanlık ve kavgayı körükleyen değil barıştıran ve ortak noktalarda buluşturan anlayışının ön plana çıkması açısından önemliydi. Beşiktaş taraftarının da İstanbul'daki rövanş maçında en iyi dostluk örneklerini sergileyeceğinden şüphem yok. 

Rövanş içinse umut taşımamak için hiçbir neden görmüyorum. Beşiktaş Olympiacos'tan iyi takım. Eğer doğru frekansta bir konsantrasyon gösterilirse Beşiktaş turu rahat geçer, şayet ilk maçın ilk yarısındaki anlayış sahaya yansırsa kötü bir şok yaşama ihtimali de gözardı edilmemeli çünkü karşımızda yeni hocasıyla daha da uyumlanmış, organize olmuş bir Olympiacos bulacağımız kesin.
Okunma : 585

YORUMLAR (0)