BU SİTE SATILIKTIR

0531 294 83 56


Topun Köşeleri


"Futbolun adaleti topun köşeleri kadardır." bir İngiliz futbol atasözü olarak Londranın arka sokaklarında, bir taraftar mekanında duvarda asılıydı. Ne kadar da doğruydu; dün Akyazı Arenada bir kez daha gördük...

Yazının başında ez cümle söylemek gerekirse maç iki tarafın da hakkıydı. Bir maçı nasıl olur da iki taraf birden hak eder? Şöyle ki; hem Trabzonspor ligin ikinci devresinde gösterdiği başarılı futbola yakışır bir amaçla sahaya çıktı hem Beşiktaş alıştığımız hücum zenginliği anlayışı üzerine kurulu futbolu yansıtmak istedi sahaya. Maçın ilk 25 dakikası Beşiktaş'ın tek taraflı baskısı altındayken, hatta birçok izleyici maçın 2-3 farklı Beşiktaş lehine sonuçlanacak kolay bir maç olacağını düşünürken işin rengi hızla değişti.

Trabzonspor'un kendine güveni geldi ve muhteşem taraftarın da etkisiyle çok şık bir golle skoru eşitledi. Devamla hem Castillo hem Rodallega ile öne geçebileceği pozisyonlara girdi, Fabri yine gemisini kurtardı. Trabzonspor baskısı artarak devam ederken Aboubakar yine şahsına münhasır bir golle Trabzon taraftarına adeta soğuk duş etkisi yarattı. Karadeniz fırtınasının maçı bırakmaya niyeti yoktu, Castillo - Rodallega ikilisi kaçırdıkları gollere nispet artarda gollerini sıraladı. Maç yine yön değiştirmiş, şok etkisini yaşama sırası Beşiktaş taraftarına geçmişti. Fazla sürmedi ve Talisca, Onur Kıvrak'ın yanlış ayak üstünde yakalanıp, pozisyon hatası yaptığı frikik atışında yine örümcek ağlarını aldı. Üzülerek söylemek gerekirse sezon sonu Beşiktaş'ta kalması bir hayli zor görünüyor.

Skor 3 - 3'e taşındıktan sonra her iki takım taraftarında da 4.gol umudu bitmemişti ki daha santrada Rodallega'nın, Fabri'nin kaleden uzak olduğunu görüp çektiği şut gol olsaydı beklentiye en kısa cevap olurdu. Olmadı, futbolun adaleti sahnedeydi direkler engel oldu. Ki aynı "adalet" altı pas üzerinde bile topla buluşsa pas verecek arkadaşını arayan, kaleye doğrudan şutunu neredeyse göremediğimiz Atiba'nın; değme santraforları kıskandıracak raddedeki, uzak köşeye yaptığı kafa vuruşunda topu ağlarla buluşturuyordu. 

Bu galibiyet Beşiktaş'ın şampiyonluk sürecinin en belirgin çıkışı, futbol zevki noktasında sezonun terddütsüz en iyi maçıydı. Burada amaç hakemi etkilemek değilse, sadece futbol düşünülecekse, kimse rakibine kasıtlı tahrikte bulunmayacaksa aslında ne güzel maçlar izleyebileceğimizin kanıtıdır. Bu maçta top Beşiktaş'ı sevdi, Beşiktaş kazandı, Trabzonspor'da kazanabilirdi ama her iki takıma da avuçları patlatırcasına alkış, izlettirdikleri futbol için.
Okunma : 727

YORUMLAR (0)