Galatasaray Arap Saçına Dönmüş


BU SAATTEN SONRA İŞİN ZOR...

2015 yılının Mayıs ayı... Dursun Özbek'in Galatasaray başkanı olduğu dönem. O günden bugüne yaklaşık iki sezon geçmiş. Peki hiç o günden bugüne kadar Galatasaraylıların yüzü güldü mü dersiniz? Cevap çok basit, hayır. Şimdi bu yönetim Galatasaray'ın sportif başarısını artırmak için gelmemiş bir kere bu konuda hem fikiriz ama unuttukları bir şey var. Burası Galatasaray. Sen bir sene altıncı olacaksın ondan sonraki sene böyle Başakşehir'den falan dört gol yiyeceksin, üçüncü dördüncü olacaksın. Ondan sonra Galatasaray taraftarı da susacak ve senin mimarlık-mühendislik çalışmalarını izleyecek öyle mi? Önce insanlar bulunduğu konumun önemi bilmeli ve algılamalı. Şimdi senin iki senede yaptığın icraatlarına bakalım.

İki sene de dört tane teknik adam değiştirmişsin. Futbol ve basketboldaki başarısızlıklarını söylemeye kalksak dilimiz yorulur. Yapılan futbolcu transferleri emekliye ayrılmış oyuncular gibi. İki senedir derbi kazanamıyorsun. İki senedir stadına ortalama on bin kişi geliyor. Geldiğin günden bugüne Galatasaray'ın galibiyet oranı %46. Şimdi sen Riva'yı falan proje kapsamında kullandın diye çeşitli inşaat antlaşmaları yaptın diye bu taraftar seni başarılı mı sayacak? Dursun Özbek, bu saatten sonra işin zor çok zor.

TUDOR KENDİNİ PADİŞAH SANIYOR 

Igor Tudor'un gelmesine karşı çıkmamıştım hatta geldikten sonra koşu mesafesi ve taktik antrenmanlarda daha başarılı bir Galatasaray olduğunu yazmıştım ama şimdi görüyorum ki bu Tudor, Riekerink'ten daha kötü. Ben de Riekerink'i inanılmaz eleştiriyordum ama adamın en azından kötü de olsa yaptığı şeyler anlaşılıyordu. Bu Tudor'un ne yaptığı belli değil arkadaş. Bir bakıyorsun Adana maçına farklı defans hattıyla çıkıyor diğer hafta Başakşehir'de çok çok farklı bir defans hattı oluyor. Tudor geldiğinden beri zaten takım dağılmış durumda. Belki daha fit durumdalar ama kimin nerede oynadığı belli değil. Doğal olarak da futbolcular bundan rahatsız oluyorlar. Trabzon gibi zor bir deplasmana çıkıyorsun, defans üçlün Cavanda, Semih ve Carole. Bunu sokaktan geçen adama sorsan kabul etmez. Zaten bu Başakşehir maçı kadrosuna değinmek bile istemiyorum. Sen nasıl oluyor da Sneijder gibi Podolski gibi dünya çapında oyuncuları bu kadar önemli bir maçta yedek bırakırsın. Vallahi bu Tudor gelince sertlik gelecek dediler. Takım disipline girecek dediler ama bu Tudor kendini padişah sanıyor. Ona hatırlatmak lazım burada padişahlık sistemi tutmaz. Sen geçen ay Karabükspor hocasıydın arkadaş. Önce nereden geldiğini unutma. Sneijder gibi adamlarla böyle gelir gelmez uğraşırsan bu kulüpte fazla duramazsın. Zaten önümüzdeki sezonda da Galatasaray'ın başında olacağını zannetmiyorum. Bu sezonu tamamlayıp ve gideceğini düşünüyorum.

TAKIMDAN GİTMESİ GEREKENLER VAR

Galatasaray, iki üç yıldır yanlış antrenör ve yönetim kurbanı oldu. Mustafa Denizli'nin, Riekerink'in ve Tudor'un Galatasaray'da ne işi var? Bu isimler bu saatten sonra bu kulüp bünyesine uyacak isimler değil ki uymadı da zaten. Yönetime de yukarıda değinmiştim. Bir de işin iç yüzü var, o da Galatasaray futbolcuları. Sezon sonunda çok sayıda gönderilmesi gereken isim var. Bana göre bu isimler öncelikle Cavanda, Semih Kaya, Chedjou, Carole ve Cenk Gönen olmalı. Bir kere bu isimlere teşekkür edip, yolların ayrılması lazım. Bu isimler Galatasaray seviyesinde değil. Tabii Podolski de gidecek. Sneijder gidecek falan diyorlar ama ben pek emin değilim. Ondan önce gitmesi gerek en az on tane futbolcu var.

Okunma : 893

YORUMLAR (0)