Avrupada İlk 8'e Çok Yaklaşmıştık


Bildiğiniz gibi Avrupa kupalarına katılım için,ülkelerin topladığı puanlar önem taşıyor.Biz 10 sıradayız ve ilk 8e girmek çok önemli....

UEFA'nın yeni statüsü başarı sıralaması'nın ilk 8 basamağına avantaj sağlıyor. İlk 8 ülkenin takımları Şampiyonlar Ligi'n de ilk torba'da yer alıyor. Bu ülkeler sırasıyla; İspanya,Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Rusya, Portekiz ve Ukrayna.Daha sonra gelen ülkelerin şampiyonları genelde 3.Torba'da yer buluyor ve daha fazla zorlanıyor. Biz ülke olarak Ukrayna ve Belçika'nın ardından 10. sırada yer alıyoruz.

2016-2017 sonu:

Ukrayna:42.633

Belçika:42:400

Türkiye:39:200

Puan sıralamasında görüldüğü gibi son yıllarda ilk 8 e çok yaklaşmıştık. Ancak önce Galatasaray,sonra Fenerbahçe'nin turnuvalara katılamadan elenmesi bizi zora soktu. Çünkü bir diğer nokta,ülke şampiyonunun doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne katılması. Sadece ilk 10 sıradaki ülkeler için geçerli olan bu durum bizi zora sokuyor. Geçtiğimiz yıl arkamızda ki ülkelerle puan farkını açmış olsak da bu kötü sürprizler bizi riske attı.

Türkiye:39.200

Çekya:33.175

İsviçre:32.075

Puan farkı fazla gibi gözüküyor olsa da büyük beklentimiz olan takımlar bu yıl Avrupa da yok. Ülkemiz Avrupa'da gruplara sadece 3 takımla katılabildi. Peki diğer ülkeler ne durumda?

Ukrayna:5/3

Belçika:5/2

Türkiye:5/3

Çekya:5/3

İsviçre:5/3

Gruplara kalan temsilci sayıları bu şekilde.Şuan her galibiyet bizim için önemli. Eğer Fenerbahçe ve Galatasaray gruplara kalabilmiş olsa inanılmaz avantaj sağlayacaktık. Belki de seneye ilk 8 için mücadele verecektik.

Bu arada grup kuraları da çekildi. Beşiktaş'ın rakipleri; Monaco, Porto ve Leipzig.Bence 4 takımın şansı da %25.

Başakşehir Braga, Ludogorets ve Hoffenheim'la aynı gruba düştü. Grup zor olsa da bence temsilcimiz üstesinden gelecektir. Özellikle Sevilla maçında gördüğümüz takım.

Konyaspor Marsilya,Salzburg ve Vitoria ile eşleşti.Zor olan bu grupta Mustafa Hoca takımı iyi hazırlamalı. Özellikle içeride oynan maçlar çok önemli.

Bu kritik süreçte dediğim gibi her puana inanılmaz ihtiyacımız var. Yapılan yatırımların ve harcanan emeğin karşılığı en azından ilk 8 olarak dönmeli. Bugüne kadar yaşadığımız facialar bize zarar vermiş olsa da en azından bu yıl geriye düşmemeliyiz. Özellikle Başakşehir'in Çeyrek Final görebileceğini düşünüyorum. Beşiktaş'da Grubunu 3. bitirse Avrupa Ligi'nde iddialı olacaktır.

Bu arada artık ilk 4 ülkenin 4 takımı Şampiyonlar Ligi'ne direk katılacak.Bu durum hem avantaj hemde dezavantaj. Örneğin 2 olan takımlarımız Arsenal, Monaco, Liverpool gibi ekiplerle karşılaşıyordu. Artık bu durum kalktı diyebiliriz. Öte yandan bu durum 16 takımın direk gitmesi,yani kalan 16 kontenjan için daha fazla mücadele gerektiriyor. Bu nedenle ülke puanı çok önem kazandı. Umarım temsilcilerimiz iyi sonuçlar alır ve bir tatsızlık daha yaşamayız.
Okunma : 311

YORUMLAR (0)