Derbi Kenar Notları


Derbiye sayılı günler kala her iki takımın da taraftarlarının heyecanı ağrı dağına doğru tırmanmaya devam ediyor....

Derbiye sayılı günler kala her iki takımın da taraftarlarının heyecanı ağrı dağına doğru tırmanmaya devam ediyor. Fenerbahçe ligdeki sallantılı başlangıcına artık bir dur deyip takıma ivme kazandırmak isterken zaten iyi bir 8 hafta geçiren Galatasaray 3 puanı alıp şampiyonluk yarışında aradaki farkı arttırma peşinde. İki takımın da oyununa şöyle bir tepeden kuş bakışı yapalım : Sezona 4-2-3-1 dizilişiyle başlayan Galatasaray oynadığı tüm maçlarda bu sistemi uyguladı. Yalnız Tudor oyunun içinde 3-4-2-1 geçişini çok sık ve etkili bir şekilde kullanıyor. Kalabalık hücumda +2 oyuncu görmek adına Fernandoyu stoperlerinin arasında çekip beklerini ileriye çıkartıyor. Bu sezon baskılı futbol felsefesini benimseyen Galatasaray her ne kadar hücum organizasyonu hâlâ tam oturtamamış olsada, oyun içinde risk alıyor olmaları, savunma hattının kalitesi ve teknik direktörün taktik esnekliği onlara bu galibiyetleri getirdi diyebilirim. 

Takımın başarısının yadsınamayacak bir kısmını esas adam olarak Fernandonun kullanılmasına bağlıyorum. Oyunu geriden kurma noktasında ondan faydalanıyor Tudor. Zaman içinde rakipleri bu konuya önlem alınca Ndiayeyi geriye çekti ve oyunun istikrarı bu noktada tekrar sağlanmış oldu. Mükemmel bir futbol oynadıkları söylenemez ama birlikte oynuyor Galatasaray. Herhangi bir top kaybı sırasında topu alan rakibin etrafını dalga dalga sarıyorlar. Rakip oyuncu birden arkasında deli gibi pres yapan 2-3 Galatasaray oyuncusu görebiliyor. geçen sezondan en büyük farkı işte bahsettiğim bu nokta. Fenerbahçe ise sistemde istikrarı henüz yakalayabilmiş değil. Aykut Kocaman geçen 8 hafta boyunca 4-4-3, 4-4-2 , 4-2-3-1 gibi farklı sistemler denedi. As kadro tercihi hala yerleşmiş değil. Dörtlü savunmayı tercih eden Aykut hocanın belki de en büyük sorunu bu defans hattı. İsla, Martin Skrtel, Luís,Neto gibi oyuncuları henüz beklenen yükselişi gösteremediler. 

Ayrıca orta alan üçlüsünün ağırlığını oyuna koyamadığı maçlarda çok fazla kopukluk yaşıyorlar. Hücum noktası olarak kanat organizasyonunu tercih eden Fenerbahçenin etkili silahlarından birisi Velbuena. Kocaman topla oynamayı seven oyuncusunu kanat olarak kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca son haftalarda performansı namına umut kırıntıları dağıtan Ozan Tufanda derbide ben geldim diyebilir. Tabi tüm bunlar başta belirttiğim gibi genel bakış. Böyle derbiler her zaman pek çok duruma gebedir. Pazar gününü bekleyip hep birlikte neler olacak göreceğiz. :)
Okunma : 799

YORUMLAR (0)