Monaco - Beşiktaş


Beşiktaş'ın galibiyetiyle sonuçlanan gecede puanını 9'a çıkaran Beşiktaş avantajı kaptı. Bu yazıda o gece oynanan maçlarada biraz bakıcaz...

Beşiktaş deplasmanda oynadığı Monaco maçında galip gelmesini bildi. Ortada geçen bir oyun oldu diyebiliriz.Monaco bu maçı evinde oynamasına rağmen tecrübesizlik sıkıntısı vardı diyebiliriz. Geçen seneden çok farklı bir Monaco var bu sene . Sebebi ise giden oyuncuların yerine gelen oyuncuların aynı etkiyi yapmadı diyebiliriz.Örnek olarak verirsek ofans yönü çok etkili olan bir takım bu sene biraz daha temposu düşmesede ilerde üretkenlik sıkıntısı, beklerden gelemeyen destek ve daha çok sayabileceğimiz etkenlerden bir kaç tanesi. Zaten Monaco ya baktığımızda bir sistem takımı. Planları 1-2 yıllık değil de uzun süreli planları var. Bizler genelde Monaco yu oyuncu yetiştirip satma eğiliminde bir takım olarak biliyoruz ve geçen senede bu işi çok iyi yaptılar ve iyi kar yaptılar. Halada yapılan transferlere baktığımızda alınan oyuncular genç isimler. Yani anlıcağınız Monaco bir sistem takımı.Rakibi ise dünyada adını yavaş yavaş duyuran bir takım olan Beşiktaş. Fikret Orman geldikten sonra feda sezonlarından sonra çok iyi bir çıkış yaptılar. Şimdi ise o zaman yapılan feda sezonunun meyvelerini topluyorlar.Her sene hem takım kalitesini hem de duyarlılık açısından iyi bir konuma geliyorlar. Eğer bu senede gruptan çıkarlarsa hem mali konuda hemde ülke puanına iyi bir katkı yapıcaklar. Maça geldiğimizde Beşiktaş takım olarak Monaco ya göre daha hazır ve daha tecrübeli isimlerin olması. Buda ekstra motive, rahatlık verir. Daha hazır dediğim takım birbirini tanıyor. Ama Monaco ise oyuncularını satıp yerine gelen isimler tam anlamıyla birbirini tanımaması Monaco için eksi bir durum. Beşiktaş a baktığımızda inişili çıkışlı bir sezon geçirsede onlar için önemli olan avrupa başarısı diyebiliriz. Beşiktaş eğer takım olarak kendilerini biraz daha üst seviyeye  atarsa daha iyi başarılar elde edebilir. Sonuçta elinde bulunan oyuncular üst seviye futbolcular.    

 Golcü İsim Cenk Tosun: Cenk bu sene geçen seneye oranla kendini 3 seviye yukarı attı diyebiliriz.Bu senenin ilk başlarında verilen forma şansını çok iyi değerlendirdi. Negredo geldiğinde çoğu kişi tarafından Negredo oynar dediler ama bu işi Cenkin mücadelesi, çalışma azmi belirlerdi. Bu sene Negredo daha doğru dürüst ilk 11 bile başlayamadı. Başlasa bile sürekliliği yok. Cenk te bu  sene hem avrupa liginde hemde ligde attığı goller ile adından çok duyurdu. İnşallah onu daha iyi takımlarda görürüz. Eğer transfer olsa bile şuanda bu piyasada çok iyi bir paraya gidebilir.

Leipzig-Porto:İkinci yazımda yazmıştım Leipzig kapalı kutu diye.Beşiktaş yendiğinde yazmıştım o yazıyı.Şimdi ise Beşiktaş ın en büyük rakibi olan Porto dün Leipzig e yenildi ve Beşiktaş için çok büyük avamtaj oldu.Çok tempolu , gollü geçen maçta Leipzig 3-2 lik skorla kazanmasını bildi.

Maribor-Liverpool: Jurgen Kloop geldiğinden beri farklı bir Liverpool izliyoruz.Geriye yaslanmayı sevmeyen çoğunlukla yensede yenilsede ofansı düşünen bir takım var. Önceki maçlarda atamadıkları gollerin acısını bu maçta çıkardı ve sonuç 7-0. Baktığımızda Maribor güçlü bir ekip olmamasına rağmen burası avrupa meydanı.Kimin ne yaptığı belli olmaz.Kupa 2 de üst üste kazanılan şampiyonluklardan gelip deplasmanda Spartak Moskova dan 5 yiyen Sevilla. Ondan dolayıda burası avrupa meydanı diyoruz.

Apoel-Dortmund: Bu sene inişli çıkışlı bir performans yaşayan bir takım olan Dortmund deplasmanda zayıf ekibi karşısında 1-1 lik sonuçla 1 puana razı oldu.Dortmund gibi bir takımın mantıkla daha fazla gol atması yada galibiyet alması beklenir.Ama Dortmund ne hikmetse bir önceki maçı iyi oynayıp bir sonraki maçı kaybedebilir bir durumda.Bu sene gruptan çıkmaları zor gözüküyor.Bana göre o grupta Real ile Tottenham çıkar gibi duruyor. 

Okunma : 343

YORUMLAR (0)