O Sene Bu Sene Değil


"Fırtınaya karşı yürürken Başını dik tut Ve karanlıktan korkma!"...

Temel direğini 1892 yılına dikmiş 70-80lerin Avrupa futbolunda topu kalem,sahayı kağıt görüp tarih yazmış, taraftarlarının deyimiyle "asla yalnız yürümeyenlerin takımı" Liverpool. Benim gibi futbolun romantik kısmına da tav olan insanların Avrupada en çok desteklediği takımlardan biridir Live. Bir Liverpool taraftarıysanız -özellikle son yıllarda-lige "o sene bu sene" diye başlar, sezonu "seneye artık napalım" diyerek kapatırsınız. :) 

Benim Kırmızılara olan hayranlığım 2005 UEFA finalinden haberdar olmamla başlamıştır. Haberdar diyorum çünkü maçın oynandığı sene ilkokulda filanım. Bırakın herhangi bir spor dalını anlamayı oyuncak bebeklerin geceleri canlandığına inanıyorum... Neyse ne diyorduk, 2005 UEFA finali. Atatürk Olimpiyat Stadı. İlk yarının sonlarına doğru Cresponun vuruşunun fileleri havalandırmasıyla Milan skoru 3-0'a getirmiş. Ancelotti, Milan oyuncuları, taraftarlar, ekran başındakiler herkes hem fikir. Kupa İtalyanların. Futbolun en sevdiğim kısımlarından biri de 1 dakika sonra ne olabileceğini asla kestirememenizdir. Benitezin çocukları pes etmeyecek Gerrard,Smicer ve Alonsonun art arda gelen golleriyle durumu beraberliğe getirecek penaltılara kadar uzanan maçta kupa Liverpoolun ellerinde yükselecekti. İşte bu maçı izledikten sonra katmerlenmiştir Liverpool sempatim. Peki bu takıma ne oluyor hocam ? Nedir bu takım içindeki "kim kimi koparıyor abicim" kafası ? Yılların Liverpoolu ne oldu da "Allahını seven defansa gelsin" durumuna geldi ? KUPON KATİLİ LİVERPOOL Bu sezon için konuşacak olursak Premierin en ne yapacağı belli olmayan takımı olma yolunu çoktan yarıladılar bile. Çıkıp Chelseaye üç dört tane atabilirler ama Crystal Palacetan üç dört de yiyebilirler. Sadece taraftarlar değil iddaacılar da çıldırmış durumda. Kesin üst diyorsun alt geliyor, alt diyorsun bir bakmışsın Liverpooldan kupon yatmış. 

2-0 lar 4-0 lar rahat vermiyor artık. "E adam neden yazıyorsun ?" diyorsun "İçim rahat etmiyor." diyor. Hastayız :) Orası tartışılacak başka bir konu. KLOPPUN GÖZLÜKLERİ BİLE ÜZGÜN Jürgenin ilk iki sezon performansını beğeniyle takip ettik. Herşey hoş, gayet iyiydi. Ne olduysa zurna bu yaz transfer sezonunda zart etti. Bir anlamda yanlış transfer politikası izlendi. Nokta transferler ihmal edildi. Özellikle takımın savunma hattı "ölüyoruz!" diye bağırıyorken son gün dahi Chamberlain transferiyle "alın size defans" dediler. Kaleci konusu zaten tartışmaya kapalı. Bir iki maç kalesinde devleşip beş maç kovaya dönen bir Mignolet var. Onun alternatifi Karius... Dediğim gibi, savunma hattı delik un çuvalı. Rakip kanattan topu allah allah nidalarıyla ceza alanına indirirken Moreno o arada ancak topun şeklini çözüyor mesela. Matipin hakkını yememek lazım o bölgede işi götürdüğünü düşünüyorum ama yanında Lovren oynuyor be kardeşim. Liverpool taraftar hesaplarında görüyorum, adamın adını ilk 11de Allahın cezası olarak geçiyorlar artık. Veyahut şu dalgalara konu olan milyon tane şut çekip sonucu gole bağlayamama mevzusu. Komple santrafor nedir bilir misin Klopp hocam? Hani şu bitirici olanından. 

Takım hızlı çıkışlı bir oyun yakaladıysa golü görüyorsun ama biraz geride oyna az bir oyundan düş o zaman yarabbi şükür diyorsun. E rotasyona sokacak adamın da yok? Gözlüklerinin bile gözü yaşlı Jürgen.. SALAH ETKİSİ Belkide bu sezonun tek elle tutulur transferi Salah. Ligin başından beri oyun içinde gerek hücumda gerek genel oyunda oluşturduğu farkı görüyoruz. Ancak futbol bir takım oyunu. "Salah etkisi"nin Liverpoolu tek başına şampiyon yapmayacağını "aşkım bizim takım hangi renk" diyen ablalar bile biliyor. Uzun lafın kısası.. Defansın yok, golcün yok, kalecin yok helva yapamıyorsun. Liverpool bu yolda asla yalnız yürümeyecekte senin yolun yol değil Klopp hocam. Seni severim, gözlüklerini de severim lakin biz maç sonu sadece Liverpoolun formaları kırmızı renk kalsın istiyoruz. Şarkıda da dediği gibi "Belki bu fırtınanın sonunda altından bir gökyüzü..." YNWA !
Okunma : 718

YORUMLAR (1)

  1. Samedov
    Samedov
    4.11.2017 23:43:25

    Torres, Suarez, Alonso ve Mascerano gibi adamlar yollandı.Bu oyuncuları elinde tutamıyorsan büyük takım olamaz hele ki Premier Ligde şampiyonluğu rüyan da bile göremezsin.Şimdi de Coutinho satılacak diyorlar.Satılan her adam Şampiyonlar Ligi kazanan kadrolar da oynuyor. Liverpool önce elindekini tutmalı ,daha sonra başarı zaten gelecektir. Ayrıca Sterlingde yakında CL kazanabilir.