Ali Cengiz Oyunları


Süper Lig başlamadan TFF ve Milli Takım ile ilgili birkaç düşüncemi paylaşmak istedim...

LUCESCU'NUN SUÇU NE?

Bu yazımı aslında Milli maçlar oynanırken yazmak istedim ama öfkeliydim bir o kadar da üzüntülüydüm, bu yüzden ancak şimdi fırsat bulabildim ve detaylı bir analizin ardından sert eleştiriler yapacağım bir yazıyı kaleme aldım.

Öncelikle Lucescu'dan başlamak gerek. Arkadaşlar spor medyasında Lucescu'ya sövüyorsunuz, eleştiriyorsunuz da Lucescu'nun suçu ne ya? Lucescu ne yapsın abi? Adam gelmiş 72-73 yaşına, adamın ayağına gidip böyle kritik bir görevi ona sunuyorsun. O da ilk parayı soruyor tabii doğal olarak. Teknik direktörlük kariyerini sonlandırmayı düşünen adama sen bu görevi verip, senelik 2.5 Milyon Euro teklif edersen herkes kabul eder. Adam ne yapsın? Bulmuş bedavadan ülkemizin parasını, en azından iki maça çıkar alırım diye düşünüyor ki öyle de yaptı. Öyle rezil bir Milli Takım çıkardı ki maçlara, sadece para almaya geldiğini belli etti resmen.

 Bir de dalga geçermiş gibi maçtan sonra umutlu demeçler veriyor, 2020'ye gideceğiz tarzında şeyler vaadediyor. Arkadaş bu adam 73 yaşında, 2020'de 75-76'sına girecek. Siz neden bahsediyorsunuz ya? Gönderin şu adamı, bizimle dalga geçiyor. Lucescu kim ki Türk Milli Takımı'nın başına geliyor? Adam geldiği gün inanılmaz saçma ve akıl dışı demeçler verdi ki hala da veriyor. Bir yabancı kuralından girdi, ülkeyi ikiye böldü. Şimdi bu Lucescu böyle zaten, böyle olacağını da biliyorduk. Demek ki bunu bilemeyen ve tahmin edemeyen tek kurum Türkiye Futbol Federasyonu'ymuş. Çok enteresan ya, bu adam hala görevde. Yıllık 2.5 M euro kazanmaya devam ediyor. Gönderin abi, tazminatını da Demirören versin.

FEDERASYONUN BAŞARISI YAPILAN STAT SAYILARI BELİRLEMEZ

Yıldırım Demirören, severim kendisini. İş adamlığı konusunda çok başarılı. Sahip olduğu şirketler de aynı oranda öyle. Ama bizde Türk insanının bilmediği ya da bilemediği bir konu var. Arkadaş bir işi sevebilirsiniz, çok sevebilirsiniz ama bu o işte iyi olduğunuz anlamına gelmez. Bazı yorumcular konuşuyorlar, ''Federasyonumuz çok başarılı, statlara bakın. Ülke futbolumuz çok gelişti. Turnuvalara katılmaya başladık.'' diye. Acaba ben mi farklı düşünüyorum diye birkaç dakika düşündüm. Ya arkadaşlar bir ülke federasyonun başarısı yapılan stat sayıları belirliyorsa, yandık ya. Böyle bir şey olabilir mi? Tamam haklarını yemiyorum, iyi çalışmalar da yapıyorlar ama Fatih Terim'e verilen paralar, Arda Turan olayları, Fatih Terim'in restoran basması, EURO 2016'da başlayan prim olayları, tahkim kurumunun saçma sapan kararları ve hakemlerin formu... Hocam bunları kim ayarlıyor ya da organize ediyor. Ya da şöyle sorayım, bunlardan kim sorumlu? Federasyonun görevi nedir abi?

1) Ülkedeki futbolu düzenlemek; bakıyorsun hakemlerin acayip işler yapıyor. 

2)Milli Takım'ı koordine etmek ve başarısını sağlamak; bakıyorsun kavgalar küfürler eksik olmuyor, prim meselelerinin ardı arkası kesilmiyor. Bir de üstüne, bir ayağı çukurda olan bir adamı getiriyorsun.

3)PFDK ve Tahkim Kurulu'nu organize etmek; arkadaşlar Rodallega kafa atıyor ama cezasında indirime gidiliyor, Feghouli adamı ittiriyor ama cezası inmiyor. Kim böyle bir kuruma güven duyar ya da inanır ki?

Kusura bakma Yıldırım Demirören, çok iyi bir insan olabilirsin ki öyle de olduğunu düşünüyorum ama olmuyor ya. Bırak abi, sen bu işi yürütemiyorsun bu kadar basit. Şu 5 yıllık dönemde ülke futbolunun yaşamadığı badire kalmadı. En iyisini yap ve bırak. Yoksa daha kötü günler görecek bu ülke futbolu... Bu Ali Cengiz oyunlarıyla bu ülke futbolu dönmez, insanlar artık her şeyin farkında...
Okunma : 514

YORUMLAR (1)

  1. cantaskit
    cantaskit
    16.11.2017 20:27:20

    Aynen katılıyorum bu federasyon varken bugün lucescu gider yarın başka lucescu gelir