Siyah Kırmızı Hikaye


Avrupa Ligi son 32 turu kuraları geçtiğimiz pazartesi çekildi. İzleyenlerin şaşkınlıkları arasında J Grubunu 11 puanla ikinci tamamlayıp kuraya adını yazdırmayı başaran İsveç ekibi Östersundsun rakibi belli oldu: Wengerin Arsenal'i...

Avrupa Ligi son 32 turu kuraları geçtiğimiz pazartesi çekildi. İzleyenlerin şaşkınlıkları arasında J grubunu 11 puanla ikinci tamamlayıp kuraya adını yazdırmayı başaran İsveç ekibi Östersunds'un rakibi belli oldu: Wenger'in Arsenal'i.

"ÖSTER... NE?"

Östersunds geçen sezon tarihinde ilk kez İsveç birinci liginde (Allsvenskan) boy gösterdi, üzerine kazandığı İsveç Kupası da yağ ile bal oldu, Avrupa Ligi ön eleme turlarına katılmaya hak kazandı. Tahmin ediyorum adını gören bir çok kişi "Öster... ne?" oldu. 

Ön eleme turunda Galatasaray'ı gerisinde bırakıp gruplara kalmayı başaran takım gruplarda da başarıyı yakaladı ve Athletic Bilbao, Hertha Berlin, Zorya'lı grubundan 11 puanla ikinci olarak ayrıldı.

POTTER BÜYÜSÜ

2010 yılının sonunda takım, dört sezondur küme düşmeme mücadelesi verdiği Division 1'den bir alt lige düşünce apar topar teknik direktör değişikliğine gidildi. İlginçtir ki takımın başına gelen Graham Potter daha önce hiç bir takımın teknik direktörlüğünü yapmamıştı. Daha da ilginç olan şu ki Potter takımın başına geldiği ilk sezon Östersunds'u Division 1'e geri taşıdı. Bundan sonra yeni hocalarıyla çıktıkları yolculukta ivme almayı hiç durdurmayan takım son olarak 2016'da kendisini İsveç 1. liginde buluverdi.  Hikayenin sonrasını biliyorsunuz. İsveç Kupası, Avrupa Ligi ön eleme turu, gruplar ve şimdi de son 32.

BİRKAÇ TERİMSEL MESELE

Östersunds FK'nın yaş ortalaması 26 ve takım değeri yaklaşık olarak 12 Milyon €. 

Takımın genel 11'ini şöyle sıralayabiliriz : Keita, Mukiibi, Papagiannopoulos, Pettersson, Edwards, Bachirou, Nouri, Somi, Ken Sema, Gero ve Ghoddos. Tabi siz yalnızca bu 11'e takılı kalmayın. Potter rotasyonda neredeyse bütün oyuncularını kullanıyor. "Buzdolabında ne varsa hepsi tencerenin içinde olmalı!"

42'lik teknik adam bu sezon hem ülke liginde hem Avrupa'da 3-4-3, 4-4-2, 3-5-2, 4-1-4-1 gibi birçok dizilim kovalıyor. Oyun zihniyetini iki yanından çekildiğinde sonsuza kadar uzayacak esnek bir hamura benzetmek mümkün. Bir maç savunmada izlediğiniz bir oyuncuyu sonraki maç hücumda görebilirsiniz.

HÜCUM : Sistem ne kadar değişirse değişsin takımın hücum anlayışında pek bir değişiklik göremiyorsunuz. Geriden oyun kur, kısa paslarla çık, kanatlardan zorla. Hücuma neşe katan isimlerin en önemlilerinden biri şüphesiz Ghoddos. Kalemi elimize aldığımızda mevkisine santrafor yazıyor olsak da tam bir fasülye eleman. Top nerdeyse Ghoddos peşinde, öyle ki bazen defansa kadar inip topu alıp çıktığını görüyorsunuz. İzlemesi müthiş zevkli.

SAVUNMA: Savunma söz konusu olduğunda ilerideki oyuncuların geriye geldiğini görüyorsunuz, kalabalık bir savunma izliyorsunuz yani. İki dev de stoperleri var Östersunds'un. Papagiannopoulos, Pettersson. İki stoperin boyları 190 cm.

Birde savunmaya katkı plaketi yaptırılması gereken bir isim: Bachirou. Merkez orta sahada görev yapan Bachi top çalma konusunda gayet net. Ayrıca dönen top ataklarını kesmekte de gayet başarılı. Yalnızca savunmada değil hücumda da yaptığı top sürmelerle ve ceza sahası içinde adam eksiltmeleriyle de ön planda.

Burada amacım takımın taktik planını çıkartmak değil. Östersunds 1996 yılında kurulmuş maçlarını en başından beri 8.466 kişilik Jamtkraft Arena'da oynayan küçük bir takım. Takımın toplam değeri çoğu ligin bir oyuncusunun değeri bile etmeyebilir. Ortada küçük meblağlar ama güzel bir futbol var. Oyuncular plana, onlara verilen görevlere daima sadık ve teknik direktörleri Potter'ın kanında da biraz delilik var. Alın işte, size futbol ! Bunu görün istedim. 

Evet, grubunda çok iddialı isimler yoktu ama itiraf edin Atlethic Bilbao'dan puan alabileceğine kimse inanmıyordu. Önümüzdeki aylarda Siyah-Kırmızıların "Son 32, Bir Arsenal Macerası" filmine beraber tanıklık edeceğiz.  İlk yarı Şubat 15'te Jamtkraft'da, ikinci yarı Şubat 22'de Emirates'de. Östersunds gibi bir takım olursanız belki bir gün siz de şirinleri görebilirsiniz. Şans Graham Potter'ın öğrencilerinden yana olsun..
Okunma : 707

YORUMLAR (0)