Krampon


Krampon hakkında...

Krampon belkide; maçın kahramanının, kahramanıdır. Çünkü iyi bir krampon; iyi bir hız ,etkili bir şut, çabuk harekete geçme yeteneği demektir.  

Bunlar iyi bir futbol için herşeydir. Kramponun sözlük anlamı: Kaymaya engel olmak için ayakkabı tabanına konan demir, kösele ya da sert lastik. Futbolcuların beklentileri, tecrübeleri dinlenerek, üst düzey firmalar ve bilim insanları daha iyi kramponlar geliştirmek için çalışmalar yapıyorlar. Çünkü kramponlar; ön ayak, orta ayak bölgesi, ayak tabanı ve ayak bileğini de destekleyerek; yaralanmaları önleyici özelliklere sahip. Oynanacak zemine göre; seçilen krampon tabanları farklıdır. Alırken; doğal yüzeylerde mi oynanacak? Suni çim olan yüzeylerde mi? Kapalı mekanlarda mı kullanılacak? Karar vermelidir. Ayrıca tabanı değiştirilebilir kramponlar da vardır. 

Kramponların üst yüzey tipleri de; dayanıklılık ve sağlık; ve oyun için önemlidir. Deri ya da sentetik yüzeyler mevcuttur. Deri tercih edilir. Derinin bazı dezavantajlarını güçlendirmek için yüzeye takviyeler de yapılmaktadır. Ayrıca; oyuncunun oynadığı mevkiye göre de krampon seçimi yapılmalıdır.
Okunma : 265

YORUMLAR (0)