Buruk Sevinç


Ülkemizden yurt dışına rekor bedelle transfer olan Cenk Tosun hakkında düşüncelerimi paylaştım ...

"Beşiktaştan Evertona transfer olan Cenk Tosun, ülkemizdeki gençlere örnek olacak bir başarı hikayesinin mimarı. Ülkemiz Gaziantepsporda tanımaya başladı hızlıda bir giriş yaptı aslında kupada Galatasaraya karşı oynadığı oyun ve attığı 2 gol ileride çok iyi yerlere geleceğinin belirtisiydi. 4 sezonda attığı 49 gol onu Beşiktaşa taşıdı. Kimi zaman yedek kaldı kimi zaman 11 oynadı ama Cenk hiçbir zaman pes etmedi, çalıştı ama bu sadece çalıştı kelimesiyle kalmadı yılmadı süre bulamadığı zamanlarda bile hicbir zaman küsmedi. Birgün mutlaka sırasının geleceğini bilir gibiydi. Demba Ba, Mario Gomez, Vincent Aboubakar, Alvaro Negredo geldi ama Cenk hiçbir zaman bundan rahatsızlık duymadı. Şenol Güneşin Beşiktaşa gelişi en çok Cenke yaramıştı. Beşiktaşta son 2 sezonunu harika geçiren Cenkin Evertona gidişini sağlayan en önlemli etkende Şampiyonlar Ligindeki flaş patlamasıydı. Ülkemizden giden en pahalı transfer haberleri günlerce manşetleri süsledi evet gerçekten çok güzel bir transferdi ama bunu çok az yapmamız bizim için çok üzücü bir durum. Son 7-8 yılda birçok oyuncu yolladık ama bunları sıradan bir hale getirmemiz gerekiyor. 

Bu tür transferlerin gerçekleşmesi için de hocalara çok iş düşüyor. Şenol Güneş gerçekten çok büyük bir teknik direktör. Baktığımız zaman Fernandao, Bakambu, Aboubakar, Cenk hepsinin gelişiminde inanılmaz etkisi var. 1-2 gün önce rekor bedelle 78 milyon euroya Çine giden Bakambu Afrika futbol tarihinin en pahalı futbolcusu oldu. Bir hocada taktik ve mantalitenin haricinde oyuncularla iyi bir diyalog halinde olması lazım Şenol Hoca bunu çok iyi yapıyor. Beşiktaşta hangi oyuncuya bakarsanız bakın hepsi Şenol Hocayı babaları gibi görüyor dünya starı Quaresma bile röportajında bana en çok ilkokul öğretmenim ve Şenol hoca tölerans gösterdi diyor. Avrupa piyasasına baktığımız zaman 30-40 milyon eurolardan söz edilirken neden bizim futbolcularımıza az değer biçilsin böyle diyoruz ama dönüp birde futbolcunun kendine bakması lazım zamanını gece kulüplerinde geçirmek, son model arabalara binmek bunların bir heves olduğunu kavramaları gerekiyor. Çok iyi bir genç jenerasyonumuz var Enes Ünal, Emre Mor, Hakan Çalhanoğlu, Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder Avrupada boy gösteriyor sırada Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür, Orkan Çınar gibi gelecekte büyük bir yıldız olma yolunda ilerleyen futbolculara sahibiz. Bu jenerasyonu ıyi kullanabilirsek ileride Avrupada hem kulüp bazında hem de milli takımda büyük başarılar kazanabiliriz. Ülkemizin gençlere sahip çıkmalı onları olumlu olumsuz her konuda destekleyerek yol gösterebiliriz. 

Cenk gibi futbolculara ihtiyacımız var bizi Avrupada gururlandıracak Türkün gücünü gösterecek, bunları sürekli yaptıkça bazı şeylerin farkına varacağız umarım tüm futbolcularımız Avrupada başarılı olur bizleri gururlandırmaya devam eder.
Okunma : 262

YORUMLAR (0)