TFF 2. Lig ve 3. Liglerdeki Yabancı Statüsü Sorunu


Amatör Ligler, BAL Ligi , TFF 2. Lig ve 3. Liglerdeki Yabancı Sorunu...

Bildiğiniz üzere TFF 2. Lig ve 3. Ligde yabancı oyuncu oynatılmasına müsaade etmiyor. Bu gerçekten üzücü bi durum. Diğer bir üzücü durumsa bu durumun uzun zamandır böyle devam etmesi. Yetkililerin ses çıkarmaması. Ses çıkaran, baş kaldıran 3 5 kişiye ise cevapları aynı: ALtyapı ve Oyuncu yetiştiremeyiz. Normalde altapıdan çok oyuncu yetiştirip oynatıyormuşlar gibi. Öyle olsa bile 2. Ve 3. Ligden üst liglere gelen genç oyuncu sayısı iki elin parmak sayısını geçmiyor. Tüm bunlar bu planlama bunlar için mi? O halde Amatör klübler ne yapsın, BAL ligindeki klübler ne yapsın.. O halde onlara neden 2 oyuncu statüsü serbest. Onları oyuncu yetiştirici klüb olarak, altyapı klübleri olarak görmüyorlar mı? Velakin verdiniz bu 2 kişilik yabancı statüsünü, neden profesyonel liglere yükseldiklerinde yabancı oyuncularla klüblerin yollarını ayırmaya mahkum ediyorsunuz. Şampiyonluk kazanan bir klübte kendince belirlediğiniz sayıdaki (2) yabancı oyuncuların, kazanılan şampiyonlukta payı yok mu? Bir alt ligdeyken klübünün başarısı için ter dökmüşken, belki de rahatlıkla diğer yerli oyuncularımızla beraber profesyonel ligde de oynama tadına varacak iken bunu ellerinden alma amacınız ne ? Transfer süreçlerini iyi bilen biri olarak, klüblerin binbir zahmetle buldukları kadrolarına kattıkları oyuncuları belki de nokta atışı yaptıkları bölgeleri neden tekrar zorlanarak arama telaşına girsinler. 

Amatördeki yabancı oyuncuların genellikle zaten cüzi paralar aldıklarını da düşünürsek, neden bu ayrımcılık? Hızla küreselleşmiş bir Dünya yolunda ilerlerken bu ayrımcılığa bir son vermeliyiz. BAL liginden Profesyonel klüblere yükselen klübler 2 yabancı oyuncusuyla yollarını ayırmamalı. Ayrıca 2. Ve 3. Liglerdeki her klüb en azından Amatör talimatlardaki gibi 2 yabancı oynatabilmeli. Oynatabilmeli ki hem ayrımcılığın ortadan kalktığını tüm Dünyaya gösterebilelim hem de diğer genç oyuncularımıza örnek olabilecek yabancı oyunculardan birşeyler öğrenebilme yolunu açabilelim. Boşuna “Altyapı, Oyuncu yetiştirme, vs” gibi lafların arkasına sığınmanıza, feryat etmenize gerek yok. Kimse sizden ilk 11’i, ilk 18'e veyahut tam kadroyu yabancılarla dolduralım demiyor. Kısıtlı da olsa, en azından Amatör statüsündeki gibi birkaç yabancıya izin verilip, Amatörlerin de kanayan yarasına çare bulunması isteniyor. 

Yabancı statüsündeki bu sayıları belirleyen yetkililer, buna da bir çare bulmanızı, illa ki altyapıya ters düşüyor görüşü ağır basarsa da, sadece genç yaştaki yabancı oyuncular tercih seçeneği olarak kullanılabilir. İşte bu şekilde hem genç yerli, hem de genç yabancı yetiştirip yurtdışına ihraç edebiliriz..

Okunma : 2085

YORUMLAR (0)