Masa Başı Futbol


Şu anda okumaya başladığınız yazı bu sitedeki ilk yazım.Yepyeni bir defterin ilk sayfası.Bu bembeyaz sayfaya ben de sizler gibi futbolumuz adına güzellemeler yaparak başlamak isterdim....

Ne yazık ki istediğimiz gibi olmuyor, her yeni güne futbolumuz açısından bir başka skandal haberle uyanıyoruz.Bu gün de öyle oldu.

​​Bugün akşam saatlerinde Fanatik Gazetesi yazarı eski hakem Deniz Çoban sosyal medya hesabından birkaç paylaşımda bulundu ki yenilir yutulur cinsten değil. Olanları Deniz Çoban hocanın diliyle kısaca sizlerle paylaşayım:

​Pazar günü 2.ligde Afjet Afyonspor-Menemen BelediyeSpor maçı oynanacak. Maça daha önce Menemen Belediyespor-Gümüşhanespor maçını yönetmiş maçtaki yönetimiyle Menemen Belediyespor taraftarlarınndan büyük tepki almış Abdullah Yılmaz atanıyor.

​22 hakem içinden Spor Toto Süper Lig hakemi olmuş Abdullah Yılmaz atanıyor. Buraya kadar hiçbir gariplik yok, MHK istediği maça istediği hakemi atayabilir. Fakat daha sonra maçın hakemi Abdullah Yılmaz,MHK başkanı Yusuf Namoğlu tarafından aranıyor. Hakem Hocanın verdiği dilekçeye göre Yusuf Namoğlu telefonda Abdullah Yılmaz'a ''Daha önce Menemen Belediye maçı yönettin ve tepkiler olmuştu. Doğru dürüst maç yönet,maça MHK üyeleri gönderip izleteceğim.Bu maçtaki yönetimine göre bir daha maç alamazsın.Alemi cihan olsun alamazsın,Maçın yönetimine göre geleceğini şekillendireceğim''diyor.

​Gerçekten söylenecek hiçbir şey yok..Daha 2.lige doğru dürüst hakem atayamayan bir MHK 4 büyüklere nasıl adil hakem atayacak,şimdiye kadar nasıl atamıştır?Bir de şöylesini düşünün Menemen Belediyespor 2.lig kırmızı grupta oynayan Fenerbahçe Galatasaray Beşiktaş gibi İstanbul takımlarına göre hem bütçe olarak hem oyun olarak nispeten daha güçsüz bir takım.Menemen Belediyespor'un yaptığı algıdan etkilenen bir MHK'nın 4 büyüklerin gücünden etkilenmeyeceğini bana kim iddia edebilir? Bir tarafta Fenerbahçe ''Ligimiz dizayn ediliyor'' ​diye ortalığı ayağa kaldırırken bu iddiaların asılsız olduğunu bu millete nasıl açıklayacaksınız?

Üzülerek söylüyorum ki MHK şeffaflığını yitirmiştir.Yazımın geri kalanı komplo teorisidir. Bazen komplo teorileri de sanıldığından çok daha büyük iş yapar. Ligimiz tüm heyecanıyla devam ediyor.İlk 4te 1. ve 4. arasındaki puan farkı 3.Önceki senelerden daha zevkli maçlar izlediğimiz futbol kalitesinin nispeten yine önceki senelere göre daha iyi olduğu bir lig yaşıyoruz bu sene.Bu 4 takımın MHKnın isteğiyle bu potada tutulduğunu iddia etsem özellikle bu akşam öğrendiğimiz olayla hangimizin kafasına yatmaz.Tam bir takım aldı götürecek derken 1 beraberlik 1 mağlubiyet bir tökezleme.Bunun MHK eliyle hakemleri manipüle ederek yapılmadığı ne malum.Dilerim ki ben çok negatif düşünüyorumdur ve bu sadece bir komplo teorisidir.

Ben bu işin biraz da ligimizin marka değerini pazarlamak adına yapıldığını düşünüyorum. Siz futbolumuzu yönetenler bu ligin heyecanlı kaliteli bir lig olmasını istiyorsanız hakem etkileme işine girişmeyin. Evet güzel bir iş yaptınız hak ettiğinden daha fazla paraya ligimizin yayın işini Katarlı gruba verdiniz. Anlaşılan daha da uzun zaman böyle anlaşmalarla ligimizi pazarlamak istiyorsunuz.Bu hakem etkilemekle olmaz.Bakın İngiltere Premier Ligi'ne Manchester City 16 puan farkla lider,şampiyonluk yarışını en önde götürüyor Ama dünyanın en çok izlenen ligi.Çünkü oyunları kaliteli sizin yönettiğiniz ligdeki gibi değil çoğu şey.Topun oyunda kalma süresi İngiltere'de belki de bizimkinin 1.5 hatta 2 katı.Hakem etkilemeyi bir marifet olarak görüyorsanız hakemlerinize bu konu hakkında talimat verin.Her yere düşene faul çalmasınlar maçlar kıran kırana geçsin biz de artık futbol izleyelim.Ama o tempoya bizim ne hakemlerimizin ne de futbolcularımızın kondisyonu yeter.Futbolcular da hakemler de şu anki tempodan memnun.

Dilerim ki önümüzdeki dönemde olduğu iddia edilen bu olaya bir açıklık getirilir.Olay yargıya taşınır,Hukukun üstünlüğü ile yönetilen ülkemizde varsa suçu olan cezasını çeker.Bizler temiz bir futbol izlemek istiyoruz.İddia edildiği gibi ''Masa Başı Futbol''u,bize dayatılanı izlemek istemiyoruz. Amator Ligdeki takımlarımızın da Spor Toto Süper Ligdeki takımlarımızın da hakkı yenmesin.Şeffaf bir lig olsun Hak eden sezon sonu ipi göğüslesin.
Okunma : 561

YORUMLAR (0)