Alt Yapın Buysa


Kulüplerin en büyük eksiklikleri...

Kulüplerimizin en temel eksikliği alt yapıya önem vermemeleridir.  Alt yapı emek istiyor. Sabır istiyor. Sporcuyu yetiştirmek zor geliyor.

Yetişmiş, isim yapmış, yaşını almış sporcu cenneti olan ülkemizin yöneticileri de işin kolayına kaçarak günü kurtarıyorlar.

Alt yapından yetiştirdiğin futbolcunun getirisini hesaplamak zor mu? Satışından, lisansından kazanacaksın.  Sarf edeceğin para cebinde kalacak.

Kulüplerin başkanlık seçimlerini takip ettiğim kadarıyla ilk vaatleri tesisleşme akabinde ise alt yapıya yatırım yapmak olarak sıralanıyor.

Ne yazık ki kim seçilirse de ilk işi alt yapıya kör bakmak oluyor.  Alt yapıdan sporcu, futbolcu yetiştiren kulüp mutlu, huzurlu, gözde kulüp oluyor.

Sistem kurulmadıktan sonra mahkemelere düşenler, kulübün puanın silinmesi, ayrıca tazminatlar sizi bırakmayacaktır.

Sporun içinde olanlar bilir. Karabük sporun alt yapıdan yetişmiş oyuncuları olsaydı, geçen yılın fırtına futbol takımı bu yıl yerlerde sürünür müydü?

Antalyaspor teknik direktörü yeni konuştu. Kulüp içinde bir yılda on, on beş futbolcu transferiyle ancak bu kadar olur diye.

Ülkemizin gençleri yetersiz mi? Yetersiz olduklarına inanmıyorum. Yeteneklerinin farkına varılıyor belki ihmal ediliyor.

Yetenekleriyle parlayan gençleri bekleyen en büyük tehlike futbol dışına yönelmeleridir. Ben ilçede ikamet ediyorum. İlçenin takımı Bal liginde futbolcuların maç sonu en çok vakti şehirlerde ki gece hayatına yakın hayat sürüyorlar.

Alt yapının kurumsal olması gerekir. Kim yönetime gelirse gelsin devamlılık olmalıdır. Ahmet yaptı, Mehmet başkan olunca kökten silmemelidir.

Varsa yanlış düzeltilerek daha verimli halle getirilmelidir. Handikaplardan biri de budur. Kararlar başkanlara veya teknik direktörlere göre değişmesidir.

Alt yapıdan sporcu yetiştiren, önem veren çalıştırıcı gider gitmez yerine gelen başkanla görüşerek futbolcu transferine hücum ediyor.

Hazır sporcu alınıyor. Dili yabancı, kültürü yabancı, her yanıyla yabancı olmasına rağmen alınıyor. Kulüp başkanın biri demedi mi? Ayağını üst üste attı karşımda sakız çiğnedi diye.

Tama kulüp askeri ortam değildir. Fakat kültürün yaşandığı yerdir. Ülkemiz alt yapıya önem vermelidir. Alt yapıda yetişen sporcu da havalara girmemelidir.

Büyük kentler parlamak üzere olan yıldızları karartan yerlerdir. Tanıdığım futbolcuların istikbalini karartan en önemli unsur şımarıklaşmalarıdır.

Ülkemiz de koşu da dünya sporcusu çıkıyor. Futbolcu çıkmıyor. Mutlaka maç esami listelerinde en fazla bir yabancı futbolcu yazılarak on bir de oynamalıdır.

Bir de yedek listesinde yabancı oyuncu bulundurulmalıdır. Hangi koşul olursa olsun sahada bir yabancı futbolcu olmalıdır.

Takım kuruyorsun iki yerli oyuncu, gerisi yabancı oyuncu. Milli maçlarda pas trafiği zayıf,  kondisyon yetersiz, isabetli pas sayısı rakibin yarısı diye hayıflanmaya devam ederiz.

Senin futbolcun hiç maç oynamamış. Antrenmana oynamayacak şekilde katılmış. Yedeklere yazmışsın. Oynayanların sekizi yabancı, üçü yerli, nasıl oluyor da hala kulübün ismi yerli kalabiliyor diye düşünüyor insan?

Alt yapıya önem verilmelidir.

Maç tecrübesi olmalıdır.

Edep, ahlak kuralları anlatılmalıdır.

Okunma : 232

YORUMLAR (0)