Olaylı Derbi


Herkes perşembe gününü dört gözle bekliyordu. Maçtan önceki heyecan maçtaki oyunu tatmin etmedi. Hatta üstüne maç yarıda kaldı. Biz insanlar olarak haftada veya ayda bir belki maç izleme zevkimiz var. ...

Oda maç olaylarına yarıda kalıyor ve doğru dürüst bir maç bile izleyemiyoruz. Biz ülke futbolu olarak stadlara takımlarını desteklemeye giden insanlar olarak ilk amaçlarımız verdiğimiz paranın hakkı olan maçı izleyip takımımıza destek vermektir. Gidipte herhangi bir futbolcu veyatta teknik ekipten sorumlu insanların hayatına veyatta yaptığı işe engel olmamız gerektirmiyor. Bizler o oyuncular ve teknik ekipten sorumlu insanlar sayesinde stadlarda maç izleyebiliyoruz. Eğer biz onlara saygı göstermezsek bilet için verdiğimiz paranın ne anlamı olacak ki!  Biz onlara saygı duyalim ki onlarda bize saygı ve güzel futbolcu yeteneklerini sunsunlar.

Diğer bir mesele bir futbolcuyu veyatta bir teknik direktörü sevmiyor olabilirsin ama gidipte taşlamanın veyatta herhangi bir madde atabilirsin manasına gelmez. Evet baktığımızda çoğu taraftar Şenol Güneş'i veyatta Quaresma'yı karakterinden dolayı sevmiyor olabilirsin. Diğer taraftanda Volkan Demirel'i sevmiyor olabilirsin ama bizler onlara saygı göstermek zorundayız. Eğer bizler onlara saygı göstermezsek onlar bu ülkede futbol oynamazsa bu futbolun tadı tuzu kalır mı?

İşte bu yüzden bizim ülkemizde futbol gelişmiyor. Evet ateşli taraftarlar her zaman lazım ama biz Türk insanı olarak olayları bir adım daha ileriye atıyoruz. Biz taraftarlar tuttuğun takımın her zaman en iyisi her sene şampiyon olmasını isteriz. Kötü bir şey olduğunda ise kötüleriz. Bizler bu kafa yapısından çıkmadığımız sürece kolay kolay gellişme sağlayamayız. Bakın Avrupa takımlarına çoğu takımlar sistem takımları. Her sene şampiyon olamasa bile her sene üstüne koya koya gidiyor. Örnek verdiğimizde Liverpool. Jurgen Klopp geldiğinde hemen şampiyon yapmadı. Elindeki oyuncuları geliştirip eksik mevkilere transfer yaptı. Meyvelerinide bu sene şampiyonlar liginde yarı finale çıkarak aldılar. İşte sistem takımı, işte proje takımı. Bizler bu kafa yapısından çıkmadığımız sürece futbolu bu şekilde izlemeye devam edersek fazla bir iş yapmayız. 

Diğer konuya geldiğimizde Şenol Güneş olayında onu yaralayan taraftar illaki bulunur ama asıl mesele oda değil. Fenerliler diyor ki biz yapmadık , rakip diyorki siz yaptınız başkaları diyor teröristsiniz başkaları diyor propaganda var, sistemli bir oyun bu. Bu olaylar niye oluyor, hiç sordunuz mu kendinize. Bir sorun. Sebebi ise bizleriz. Bizler beğenmediğimiz insanlara taş fırlatırız, sert maddeler fırlatırız yaralarız kafası olması. Eğer bizim ülkemiz adil bir şekilde yönetilseydi burdaki kastım ceza verilirken daha adil olunması ve her takıma, her oyuncuya adil olunsaydı ve ceza sistemi biraz daha ağır olsaydı bu olaylar belkide olmazdı hatta ülke genelinde bu tarz olaylar kolay kolay olmazdı.

Kim ne derse desin ülkemizde şuanda bütün takımlara ve oyunculara eşit ve adil davranılmıyor. Başka adam 5 maç ceza yerken başka oyuncuya aynı durum üzerinden 3 maç ceza verilirse veyatta bir takıma aynı olay üzerinden 10 bin TL para cezası alıyorsa diğer takım da 50 bin TL ceza alır ise bu tarz olaylar olur. Bu olaylar sonucunda ise yöneticiler birbirlerine laf atmaya çalışırlar. Bu bütün olayların olmaması için üst yönetimin değişmesi veya daha adil bir lig için uğraşmaları gerekir.

Bizler bu ülke futbolunu daha iyi yerlere getirmek için uğraşırız ama birtek biz değil bütün futbolseverler 'in hatta yöneticilerin bir olması lazım. Eğer böyle olursa otomatik olarak başarıda gelecektir.
Okunma : 427

YORUMLAR (0)