Haydi Buyrun Finale!


Bütün basketbolseverlerin merakla beklediği NBA finalleri bu gece TSi 04.00'te oynanacak Golden State Warriors- Cleveland Cavaliers maçıyla başlıyor dilerseniz final serisi başlamadan bu iki takımın son durumlarına göz atalım...

Takımları değerlendirmeye doğudan yani Cleveland' dan başlayalım finale gelene kadar inişli çıkışlı bir performans gösterdiler. İlk turda İndiana Pacers karşısında ecel terleri döktükten sonra konferans yarı finallerinde Raptors'ı süpürdüler konferans finallerinde ise yine 7 maçlık seri sonunda Boston Celtics'i 4-3 ile geçerek NBA finallerine çıktılar üst üste 4. kez lakin bu sene son 4 senedeki en zayıf Cleveland var. Sezon başınan beri çeşitli problemlerle uğraştılar Kyrie Irving takasından gelen Issıah Thomas ve Jae Crowder'dan hiç verim alamadan takasın son gününde takımdan göndermek zorunda kaldılar aldıkları Jordan Clarckson, Rodney Hood, George Hıll ve Larry Nance jr. bir türlü çeşitli nedenlerden dolayı takımın içine giremediler yine de LeBron James'in insanlık dışı oyunuyla kendilerini finallerde buldular.

Şimdi bir deCavs cephesinden final serisine bakalım karşılarında her ne kadar geçen seneki durumda olmasalar da yine de kendilerinden çok daha iyi olan Golden State var ve Cleveland elinde kullanabileceği LeBron James' ten başka silah yok. Ve en önemli sorunları takım olamadılar LeBron, Kyle Korver ve Kevin Love dışındaki oyuncuların ne yapacağı hiç belli değil olağanüstü oynayıp maç da kazandırabilirler berbat oynayıp saç baş da yoldurtabilirler durum böyleyken seriyi kazanmalarını bırakın maç kazanıp kazanamayacakları belli değil peki ne yapabilirler  de seriye ortak olabilirler öncelikle Golden State' in temposunu ve pas akışını kesmeleri lazım ama bunu nasıl yapacaklarını Tyron Lue de bilmiyordur ikincisi ise Golden State' in fırtınamsı 3. çeyrek oyununu bozması lazım Cavs'in bunları yaparlarsa seriye tutunmaları belki mümkün olabilir yoksa tek taraflı bir seri izleriz.

Şimdi gelelim Golden State cephesine kadrolarını koruyup Nick Young ve draft ettikleri Jordan Bell takviyeleriyle sezona başladılar. Sezona yavaş başlayıp vites arttırdıktan sonra sakatlıklardan dolayı vites düşürmek zorunda kalıp batı konferansını Hoston'ın ardından ikinci bitirdiler. Play-off larda ise ilk turda San Antonio Spurs'u konferan yarı finalinde ise New Oreleans Pelicans'ı rahat geçip Houston Rocketsla konferans finallerinde karşılaştılar 3-2 geriye düşmelerine rağmen 6. ve 7. maçları Curry, Durant ve Thompson'ın müthiş performanslarıyla kazandılar ve üst üste 4. kez Cavs'in karşısına çıktılar.

Peki finalde Golden State'i ne bekliyor? Karşılarında kolu kandı kırık bir Cavs olduğunan finallere mutlak favori olarak çıkıyorlar bir de son şampiyon sıfatıyla tabi. Yetenek olarak rakibinin çok üstündeler özellikle Durant ve Curry çok formda hal böyleyken bir sorun yok gibi dursa da soru işareti olabilecek 2-3 tane faktör var bunlardan ilki bu kadar başarıdan sonra takım biraz kendini beğenmiş gibi oynuyor yaa biz kazanırız bir şekilde havasındalar Curry'in Rockets serisinden sonra yaptığı açıklamada 2. yarı böyle oynayıp kazanacağımızı biliyorduk demesi bunun işareti fakat finallerde işi bir seviye daha ciddiye alacaklarını düşünüyorum bir diğer faktör ise Rockets'ın tuzağına düşüp kendi oyunlarından uzaklaşmaları Rockets serisini kendilernei göre çok düşük bir tempoda ve 250 pas ortalamayla oynadılar normalde 350 pas ortalamayla oynuyorlardı ama bunlar Cavs serisinde pek sorun olmaz ve çünkü Cavs'in Golden State'i rayından çıkaracak malzemesinin olmadığını düşünüyorum.

Toparlayacak olursak Golden State ağır favori ve tek taraflı bir seri olacak gibi duruyor serini 5. maçı oynanacak mı oynanmayacak mı bence bu seneki final serisinin özeti bu cümle. 

Tahminim: Golden State Warriors: 4 - Clevelan Cavaliers: 0
Okunma : 248

YORUMLAR (0)