Avrupanın Altın Çocuğu Luka Doncic NBA de Başarılı Olabilir mi?


Rüya gibi geçen 2017-2018 sezonunun ardından Luka Doncic rotasını NBAe çevirdi ve bu sezon onu Dallas Mavericks formasıyla NBA de izleyeceğiz sezon öncesi Luka Doncicin durumuna bir göz atalım...

Luka Doncic bilindiği üzere 2018 NBA draftında 3. sıradan Atlanta Hawks tarafından seçilip aynı gece takasla Dallas Mavericks' e yollandı ve önümüzdeki sene Teksas temsilcisi için ter dökücek.

Geçtiğimiz sezon Euroleague ve ACB( İspanya Basketbol Ligi) de 61 maça çıkıp 14.5 sayı, 5,2 ribaund ve 4.6 asist ortalamaları tutturdu ve bu ortalamaları tuttururken %59 2 sayı, %30 3 sayı ve %80 ile de serbest atış attı ayrıca ESPN tarafından yapılan yılın çaylağı anketinde de oyların %58' ini alarak 1. oldu bu istatistikler omlardan bekleneni bir nebze de olsa gözler önüne seriyor.

Peki Doncic bu beklentilerin ne kadarını karşılayabilir?

Öncelikle çok iyi koçu olan bir organizasyona gitti. Rick Carlisle'nin çaylak oyuncularla iyi anlaşamadığı bilinen bir şey ama Luka Doncic kolejden NBA' e gelen oyunculardan daha hazır bir halde geldi NBA'e. Real Madrid gibi avrupanın önde gelen takımında oynadı Euroleague' de normal sezon ve final four MVP'sioldu. 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonasında şampiyonluk yaşadı yani rekabet düzeyi yüksek turnuvalarda mücadele etti ve bunun sayesinde de tecrübeli hale geldi bu sebeplerden dolayı Carlisle ile aralarında fazla sorun olacağını düşünmüyorum.

Dallas camiasında Dirk Nowitzki'nin ayrı bir yeri olduğundan Dallas seyircisinin de Doncic'i kabulleneceği aşikar çünkü önlerinde Nowitzki örneği olduğundan Doncic'e ön yargı ile yaklaşmayacaklardır ayrıca Doncic için bir başka şans da Nowitzki gibi bir figürle aynı çatı altında olmak Nowiztki' den pek çok şey öğrenecektir.

Saha içine girecekolursak Doncic birçok pozisyonu oynayabilen, topa yön verebilen bir oyuncu bu özellikleriye çağdaş basketbola uygun olduğunu düşünüyorum Dallas da yeniden yapılanma sürecinde olan bir takım olduğundan süre ve kredi konusunda sıkıntı yaşamayacaktır ayrıca fiziksel avantajları ona hem hücumda hem de savunmada artı getirebilir ama Doncic konusunda soru işaretleri yok mu tabii ki de var mesela atletik özellikleri siyahi dış oyuncular karşısında yeterli olabilecek mi? İlk etapta yeterli olacağını düşünmüyorum fiziksel özelliklerinin ise sorun teşkil ettiğini sanmıyorumNBA fizik geliştirme konusunda gayet iyi bunu görmek için NBA' de 5. sezonunu geçiren oyuncularının çaylak yıllarındaki fotğraflarına  ve şu anki fotoğraflarına bakmanız yeterli. Bir diğer eksik yanı ise şutu Avrupa' da şutu iyiydi ama NBA' e bu şutları atmak kolay değil.

Toparlayacak olursak Doncic'in potansiyelini tartışmaya gerek yok doğru işlenirse önümüzdeki senelerde önemli bir  parçaya dönüşebilir ve bunu yapması için gereken ortammevcut kendisinden beklentiler de yüksek umarım bu beklentileri karşılar ve uzun yıllar omu hep birlikte izleriz.

 

 

Okunma : 314

YORUMLAR (0)