Kulüplerin Yanlış Politikaları


Kulüplerimiz uçuruma sürükleniyor......

Kulüplerimizin transfer sezonlarında her ne kadar yıldız getirmeye başlasa da bu onları kötü etkiliyor. Özellikle borçları varken..

Kulüplerimiz son zamanlarda transfer de dahil olmak üzere bir çok konuda yükselişe geçti. Bundan 4-5 sene öncesine kadar dünya yıldızları Türkiye'ye belirli İstanbul kulüpleri için gelirken günümüzde kulüp fark etmeksizin gelebiliyorlar. Antalyaspor'a Nasri, Menez; Sivasspor'a Robinho bu yazıyı destekler nitelikteki örneklerden bazıları. Peki ne oldu da bu kalitedeki oyuncular bu tür kulüpleri tercih etmeye başladı? Ben en büyük etkenin para olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin en önemli kulüpleri de dahil bir çok kulübümüz ekonomik sıkıntı içinde olmasına rağmen maliyete bakmaksızın taraftar istedi diye transfer yapıyor. Çok büyük umutlarla geçen sene Anlalyaspor'a gelen Nasri, taraftarı transfere doyurmasına rağmen maliyeti duyulunca dudak uçuklatmış ve ayrılınca yüklü bir ödeme almıştı.

Ayrıca parayla birlikte oyuncuların yaşı da bu denkleme eklenince ortaya doğal olarak kötü sonuçlar çıkıyor. 30 yaş ve üstündeki oyunculara muazzam maaşı olan sözleşmeleri teklif edilip taraftar isteği karşılanmaya çalışıyor. Kulüp kötüye gittikçe başkan değişiyor ve her yeni gelen başkan kulübü biraz daha uçuruma sürüklüyor. Peki ne yapmalıyız? Ben 30 yaş üstü oyunculara milyon eurolar kazandırmak yerine 20 yaş altı oyuncularımıza yatırım yapmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Bu sayede ülke yeni ve iyi bir jenerasyon yakalayabilir ve hem ülkemize hem de kulüplerimize yararı olabilir. İllaki tecrübeli yaşlı oyuncu transfer edilcek ama bu sürekli olmamalı. Bunu bir transfer politikası haline getirdiğimizde şu anki durumumuz ortaya çıkıyor. Bu durumda biz taraftarlara da önemli iş düşüyor. Kulüp başkanlarına zaman tanıyıp hemen başarı beklememeliyiz. Başarı zamanla gelen bir şey ve her transfer dönemi geldiğinde başkana baskı yapıp yıldız transfer beklemek onları baskıya sokmakla beraber kulübü kötü yönetmelerine yol açabiliriz. Hepimiz bilmeliyiz ki 6-7 yıllık bir planlama sağlıklı transfer dönemleri ve sağlıklı başkan-taraftar ilişkisiyle kulüplerimiz çok daha iyi yerlere gelecektir.

Kısacası kur da bu kadar yükselmişken iyi ve zamana yayılmış politikalarla başarı kovalamanın doğru olduğu görüşündeyim..

Okunma : 150

YORUMLAR (0)