VAR


Video Yardımcı Hakem ...

VAR (VİDEO ASSİSTANT REFEREE) ve Türkçe'de Video Yardımcı Hakem ülkemizde bu sene uygulamaya girmiş faydasının bir hayli fazla olduğu aynı zamanda hakem hatalarını fazlasıyla düşüren bir yeni son teknoloji uygulamasıdır. 

Hakemler eğitim alırken kritik yerlere dikkatleri çekilir ve bunların en önemlisi doğru pozisyon almalarıdır. Hakem eğer bir maçta doğru pozisyon alamıyorsa o hakemin maçı iyi yönetmesi beklenmez. Ancak her hakemin önemli maçlar dahi olsa yaptıkları ufak hatalar büyük sorunlara yol açar. Örneğin hakemin UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde yanlış pozisyon alması ve pozisyonu sezemeyip penaltı vermesi ardından golü yiyen takımın haksız bir penaltıdan maçı kaybetmesi hakemin kariyeri açısından, taraftarlar ve teknik direktörler açısından berbat bir durumdur. İşte bu ve bu tür durumlarda takımlar için büyük önem taşıyan maçlardaki ufak hakem hatalarından doğan büyük sonuçları Video Yardımcı Hakem vasıtasıyla azaltılmaya çalışılıyor ve şimdiye kadar gayet işe yaradı diyebiliriz. 

Hakem saha içinde aynı anda sadece bir noktada olabilir. Tribündeki taraftarlar ise uzak olduğu için pozisyonu pek çıkaramayabilir.  Ancak maçı televizyondan izleyen taraftarlar doğruyu yanlışı hemen görebiliyor. Bunun nedeni pozisyonun tekrar tekrar farklı açılardan ekrana gelmesidir. Ben VAR uygulamasının bu durumdan ilham alınarak ortaya çıkarıldığı düşüncesindeyim. Bu sayede hakem kritik bir pozisyonda kendi kararı ve VAR hakemlerinin tavsiyesiyle pozisyonu tekrar tekrar farklı açılardan izliyor ve doğru kararı en iyi şekilde verebiliyor. Dolayısıyla UEFA Şampiyonlar Ligi finali gibi büyük maçlarda ne taraftarlar ne teknik direktörler ne de hakemler mağdur oluyor. Ayrıca VAR uygulamasının altında ''bu kadar doğru mu'' değil '' bu karar yanlış mı'' mantığı yatar. 

Spor Toto Süper Lig' de bu sene uygulamaya giren VAR, 2. haftalar tamamlanmamasına ve bazı pozisyonlarda yardıma rağmen hakemlerin yine yanlış karar vermesiyle kötü eleştirilere maruz kalıyor. Ama unutulmamalıdır ki buradaki sıkıntı Video yardımcı Hakem' de değil, kendi öz hakemlerimizden kaynaklanıyor olabilir.

VİDEO YARDIMCI HAKEM UYGULAMASI'NIN KARAR VERME SÜRESİNİN UZUN OLMASI HER NE KADAR MAÇTAKİ TEMPOYU DÜŞÜRSE DE SONUNA KADAR ARKASINDA OLDUĞUM BİR UYGULAMADIR.
Okunma : 211

YORUMLAR (0)