Lider Bildiğimiz Gibi


Kolay değil, Göztepe'yi içeride mağlup etmek. Bu sezon sahalarında ilk hafta oynanan Y. Malatyaspor harici kaybetmediler.İç sahada coşkulu ve gümbür gümbür oynayan Göztepe bugün istediklerini yapamadı veya yaptırmadılar....

Tabii Başakşehir'in erken bulduğu golün büyük etkisi var.Maçın ilk birkaç dakikasında iki taraf karşılıklı ataklar yaptı.Bajic'in yere düşürülmesi ile hakem VAR'a başvurdu. Penaltıyı verdi. Bu arada net penaltı. İzlerken Beto yine mi penaltıyı çıkarcak dedik ama Visca çok soğukkanlı şekilde gole çevirdi.

Golden sonra Göztepe'nin nasıl reaksyon verceği önemliydi. Beklenilen karşılığı veremediler. Belli zamanlarda topun arkasına geçen ve topu Göztepe'ye bırakan Başakşehir vardı. Ev sahibi takım top ile çok oynamasına rağmen 3. bölgede üretkenlik konusunda yetersiz kaldı. Başakşehir alanı daraltıp,rakibine izin vermedi. Bazı kısımlarda Başakşehir kendi bölgesinde pas hataları yaptı. Göztepe bu hataları değerlendirip ani ataklar gerçekleştirdi.Sonuca varamadılar.Bana göre pas oyununda ince bir çizgi var. Başakşehir bazen o ince çizgiyi aşar gibi oluyor.O pas isteği daha iyi ekipler karşısında pahalıya maal olabilir.Demiştim ya Göztepe 3. bölgede etkili olmakta zorlandı.Bu etkisizlik onları kenardan çok sayıda orta açmalarına sebep oldu.Buna iten rakibin oyunu oldu. Bu ortalar Başakşehir'in işine yaradı.Jerome içeride nerdeyse tek başınaydı.Yasin ve Halil içeri çok az ceza sahasına girdi. Çizgide oynamayı seven oyuncu oldukları için.Orta sahadanda yeterli destek gelmeyince sonuç çıkmadı. Bu açılan ortaları Da Costa ve Epureanu rahatlıkla karşıladı.Zaten hava toplarında etkili olan oyuncular.

Maçın genelinde Başakşehir topu kaptığı zaman 3-5 pas ile direkt gol pozisyonuna giriyordu.Çok iyi tek top oynayıp etkili işler yaptılar. Maçı erken koparabilirdi.Buna Beto izin vermedi.Dakikalar ilerledikçe Göztepe'nin hem direnci düşüyor ve gol atabilmek adına oyunları iyice savuruk hale geliyordu. Zaten savunmada ciddi açıklar verdiler. Dakikalar 73'ü gösterdiğinde Başakşehir 2.Golü buldu.Sonrasında rahat geçen maçı Başakşehir kazandı.

Göztepe set oyunlarına ve savunmasına çözüm bulmalı.Kontürollü oynayan rakipleri için B planlarının olması gerek.Yoksa puan veya puanlar kaybetmeleri zor değil.Savunmaları ise alarm veriyor.Bu maç özelinde çok açık verdiler.

Başakşehir son yıllarda Süper Lig'in son haftalarına kadar iyi götürüp birkaç maç kala kriz yaşıyordu. Bu sene ligin sonunu daha iyi planlama yaparlarsa şampiyon olmaları zor değil. Malum rakiplerinin durumu ortada.

Okunma : 223

YORUMLAR (0)