Kaybetmeyen Trabzonspor


Beşiktaş’ın giderek kötüye giden oyunu, maçın bu tarz olacağının habercisiydi. Beşiktaş bu sene Süper Lig’de ve UEFA Avrupa Lig’inde sahasında birçok maçı kaybetti. Hatta Avrupa’ya devam etmesi sahasındaki maça bağlıyken, onu da kaybedip Avrupa Lig’ine veda etti. Beşiktaş’ın düşüş sebeplerinde ‘’doymuşluk, kötü kadro planlaması (giden oyuncuların yerinin dolmaması gibi) ve Şenol Hoca’nın formsuzluğu’ ’gibi etmenler rol oynuyor....

Maça gelecek olursak. Başlama düdüğü ile birlikte azda olsa kafamızda Beşiktaş’ın baskı yapacağı, Trabzonspor’un ise geride karşılayacağı durum olacağını varsaydık. Sahada gördüğümüz önde basan Trabzonspor takımı vardı. Bu baskı ile Beşiktaş’ı bozan ve hem kaptığı toplar ile organize ataklar oluşturan Trabzonspor’u gördük. Bu baskıyı ilk yarım saat iyi şekilde yaptılar. Trabzonspor’un bu baskılarının bu denli sonuç vermesi ve etkili olma sebepleri ise Beşiktaş’ın topu çok yavaş oynaması, hızlı şekilde topu çevirememesi oldu. Bunun yanında birde Beşiktaş topu 3.bölgede oynayamayınca ortaya bu tablonun çıkması kaçınılmaz oldu. Dediğim gibi bu baskı yaklaşık 30 dakika sürdü. Zaten 90 dakika böyle oynayacak takım yer yüzünde yok. İlk yarının sonlarına doğru Beşiktaş daha rahat oynayıp istediklerini yapmaya başladı. Tamda bu sıralarda Trabzonspor ani atak ile golü buldu. İlk devre 1-0 bitti.

2.Devrenin başlaması ile Trabzonspor 2.golü hemen buldu. Her şey iyi giderken Sosa’nın sakatlanıp çıkması Ünal Hoca’nın planlarını kötü etkilemiş olabilir. Oyuna Batuhan yerine hücum özelliği olan daha etkili isim olsa belki de maç farklı olabilirdi. Çünkü Beşiktaş şuursuzca ataklar gerçekleştirirken etkili birkaç pas ile fark arttırılabilirdi. Beşiktaş’ın oyunun kalan bölümünde aceleci atakları ile gelen pozisyonda Onazi ters dokunuş yaparak topu kalesine gönderdi.1-2 oldu. Skorun verdiği psikolojik durum ile iyice geri çekilen Trabzonspor ve baskısını artıran Beşiktaş takımı vardı. Trabzonspor bu sıralarda doğru pas seçimleri yapsa farkı artırabilirdi. Klasik Beşiktaş kenar ortaları sıklaştı. Caner’in direkten dönen kafası, karamboller derken 90+5’te Beşiktaş kornerde yaşanan karambol sonucu golü buldu. Maç2-2 bitti. Yalnız korner olmasına sebebiyet veren faul pozisyonu biraz uydurma gibi geldi.

Trabzonspor için 2 puan kayıp olsa da bu futbol ile bugün berabere kalırsın ama uzun süreçte meyve verir, çok şey kazandırır. Beşiktaş açısından ise işler iyi gitmiyor. Nerde o eski iç saha oyunu ve baskısı. Beşiktaş kendi sahasını yani kalesini kaybetmek üzere.
Okunma : 160

YORUMLAR (0)