BU SİTE SATILIKTIR

0531 294 83 56


Hata mı Operasyon mu?


Dünya ligleri arasında sertlik düzeyi açısından üst seviyelerde olan ligimiz dolayısıyla hakemlerin maçta sorumluluğunu ve etkinliğini arttırıyor. Sezon başı gelen VAR sistemiyle de hatayı en aza indirme durumu gelmişti. Ancak maç sonraları tartışmalar değişmedi. Son haftalarda da oynanan maçlarda yapılan hatalar ligin kaderini değiştirecek kadar büyüktü....

Kulüpler Birliği’nden başlayalım. Futbolda derin izler bırakan hatalar Kulüpler Birliği’nde oldukça pasif kaldı. Kulüpler Birliği’nde çözüme gitmek yerine kendilerine yöneltilen soru ve eleştirilere verilen bahane niteliğindeki cevaplarla geçiştirilen konu gereğince çözümlenmeye çalışılmadı. Her hafta bir takımın başını yakan hakem hataları artık dayanılmaz bir duruma döndü. Hakemlerin bunca tepkiye rağmen aynı hatalarda ısrarcı olmaları bizleri farklı düşünceler içerisine sürüklüyor. Hatalar yapılıyor mu yoksa yaptırılıyor mu? Bunları söylemek için gözle görülür durumların yaşanması gerek. Son olarak Göztepe-Galatasaray maçında hakemin Sinan Gümüş’ün ceza sahası içinde düştüğü pozisyonda kendisini aldatmaya yönelik harekette bulunduğu gerekçesiyle penaltı vermemiş ve oyuncuyu sarı kartla cezalandırmıştı. Linnes’in ceza sahası içinde düştüğü pozisyonda penaltı itirazlarına karşı penaltı vermemişti. Yapılan itirazlara rağmen VAR’a gidilmemişti. Peki penaltı değilse neden Linnes’e de sarı kart verilmedi? Neden VAR’a gidilmedi? Hakemin aynı maçta aynı pozisyonlarda aynı takıma farklı kararlarla sergilediği tutum açıkça görülüyor. Aynı maçta yine Göztepe lehine verilen penaltıda Göztepeli futbolcuların yaptığı faul VAR’a gidilmesine rağmen gözardı edildi. Pozisyonlar VAR sisteminde birçok açıdan görünmesine rağmen hatalar yapılmaya devam ediyor. Hakemlerimizin art niyetli olmadığına inanmak istiyoruz. Onlara güvenmek istiyoruz. Yaşananlardan hoşnut olanlar varsa onlar Türk futbolunun ilerlemesini istemeyen, çöküşünü isteyen bir zihniyete sahiptirler. Böyle zihniyete sahip olan insanlar da varsa inşallah amaçlarına ulaşamayacaklar. 

Herkes çözümleme düşüncesinde olursa aşılamayacak sorun kalmaz. Türk futbolunun doğru kişiler tarafından yönetildiğinde ve akılcıl işler yapıldığında sorunlarını çözümleyerek iyi yerlere geleceğine ve bunu istemeyenlere kazanacağı başarılarla karşılık vereceğine inanıyorum. 
Okunma : 385

YORUMLAR (0)