BU SİTE SATILIKTIR

0531 294 83 56


O Sene Bu Sene Mi?


En son 89/90 sezonunda şampiyonluk sevinci yaşayan Liverpool, bu sene yılların hasretini dindirebilir mi..?...

Liverpool taraftarının cevabını merakla beklediği o soru: O sene Bu sene mi?

En son Gerrard'ın ayağının kayması sonucu kaybedilen Chelsea maçı ve kaybedilen şampiyonluğun ardından Liverpool ilk kez Premier Lig'i kazanmaya bu kadar yakın. Lakin karşılarında geçen sezon tüm ligi hiçe sayarak şampiyon olan Manchester City var ve işleri hiç de kolay değil.

Şampiyonluk yarışının bu sene iki takım arasında döndüğü Premier Lig'de geçen seneye göre Liverpool'da ve ligin çehresinde ne değişti de bu sezon Manchester City ile kafa kafaya gidiyorlar? Bunun bir çok cevabı var:

1) Manchester City geçen seneye göre durağanlaştı. Genel hatlarıyla; De Bruyne'nin formsuzluğu, Fernandinho'suz olmaması ve Guardiola'nın kafasının aynı zamanda şampiyonlar liginde olması. 

2) Liverpool'un winner özelliği kazanması. Geçen sezon Liverpool 1-0 da 2-0 da önde olsa herkesin kafasında aynı şey vardı: Bu takım bu skoru koruyamaz. Hiç kimse özellikle o defans hattına güvenmiyordu. Nitekim haklılar da. Bir farkla öndeyken de iki farkla öndeyken de Liverpool çok fazla puan kaybetti. van Dijk'in gelişi ile birlikte savunmayı organize etse de her zaman bir tedirginlik hakimdi ve bu takımın karakterine işlemişti. Bu sezon Klopp ve büyük oranda van Dijk winner özelliğini takıma fazlasıyla yükledi ve takımın özgüvenini büyük ölçüde yükseltti. 1-0 öndeyken bile ayakları sağlam basarak aktif dinlenme yapabilen bir Liverpool, geçen sezona kıyasla muazzam bir aşama kaydıydı.

3) Nokta atışı transferler. Liverpool'un özellikle kalesinde ve defans hattında çok büyük sıkıntılar vardı. Geçen sezonun devre arasında Virgil van Dijk'ı 85 milyon euro gibi rekor bir transfer ücretiyle takıma katan Liverpool, verdiği her kuruşa değecek bir transfere imza attı. Yaz transfer döneminde ise, Roma'da başarılı performans gösteren Allison'u yine yüksek bir ücret olan 62 milyon euroya transfer etti. Ama Allison için de pişman değillerdi çünkü tam Klopp'un istediği tarzda bir kaleci. Ayağına çok güvenen ve ayağı ile oyunu kurabilen aynı zamanda konsantrasyonu, soğukkanlılığı ve kalecilik özellikleri de üst düzey olan bir kaleci. Orta sahayı geçen sezon Henderson, Wijnaldum ve Milner'la geçirdi Liverpool. Müzmin sakat Lallana'yı hiç saymıyorum. Bu sezon oraya hem rekabeti hem de dinamizmi artıracak 3 transfer yaptı. Naby Keita için önceki sezondan 60 milyon euroya anlaşmışlardı zaten. Enerjisi yüksek olan dikine oynamayı seven delici bir orta saha. Fabinho ise Monaco'dan 45 milyon euroya transfer edildi. Çok yönlülüğü sayesinde sezonun şu anına kadar Keita'ya kıyasla katkısı biraz daha fazla oldu. Shaqiri transferi ise resmen halk arasında 'kelepir' denebilecek bir transfer. Bu dönemin piyasasında sadece 15 milyon euro gibi bir ücrete Shaqiri gibi bir alternatifinin olması her takımın isteyeceği bir şey.

Bu maddelerin hepsinin kombinasyonu ve hali hazırdaki futbolcuların özellikle Arnold ve Robertson'un kendini inanılmaz geliştirmesi, takımın iskeletinin oturması ve alternatiflerin oluşması Liverpool'u çok güçlü bir aday haline getirdi. Ancak önlerinde hala zorlu bir süreç var. Ligin bitmesine 6 hafta kalmışken Manchester City'nin maç fazlası ile bir puan farkla önünde. Bu Liverpool için dezavantaj gibi gözükebilir ama Manchester City'nin fikstüründe içerde Spurs ile ve deplasmanda da Manchester United ile oynayacakları maçlar var. Bunların sonuçlarını kestirmek gerçekten zor ama kesin olan bir şey var ki o da şampiyonluk yarışı son haftaya kadar soluk soluğa sürecek.
Okunma : 403

YORUMLAR (0)