BU SİTE SATILIKTIR

0531 294 83 56


Endüstriyel Futbol İlişkili Premier League Gerçeği


Modern çağda, özellikle son yıllarda futbol kulüpleri artık sadece birer spor kulüpleri olmaktan çıkarak birer marka değerine dönüştü ki değişen zaman koşullarında gerekli bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Kulüpler yayın gelirleri, bilet satış gelirleri, ürün satışlarından elde edilen gelirler, reklam gelirleri, menkul gelirleri gibi birçok gelir kaynaklarının düzgün yönetimi ile birer şirket gibi kar zarar analizi yaparak hareket ederler. ...

Yıllar geçtikçe büyüyen piyasa değerleri ile değerini kat kat arttıran ve transfer bütçelerini ütopik seviyelere taşıyan takımların oluşturduğu aynı zamanda içinde bulunduğumuz endüstriyel futbol döneminin öncüsü Premier League ; Bundesliga, Laliga , League 1 ve Seri A gibi liglerle arasındaki oluşan ekonomik farkın ve PSG gibi sermaye kulüplerinin neden olduğu ütopik transfer ücretleri dengeleri iyice altüst etti. 1 Haziran 2015 tarihinde Premier League kulüplerinin toplam piyasa değeri 3.37 milyar dolarken 2018-2019 da bu rakam 8.66 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Güncel olarak 5.80 milyar dolar ile LaLiga, arkasında 4.91 milyar dolar ile Serie A ve 4.63 milyar dolar piyasa değeri ile Almanya Bundesliga takip ediyor. Seyircilerden elde edilen bilet gelirlerinin de önemli yeri olduğunu vurgulayarak seyirci ortalamaları verilerine bakıldığında toplam gelen seyirci sayısında 14.5 milyon ile Premier League zirvede, seyirci ortalaması ise 39 bin kişi. Laliga'da toplam seyirci sayısı 10 milyon ve seyirci ortalaması 27 bin civarında. İtalya Serie A'da ise toplam seyirci 9.5 milyon, ortalama seyirci sayısı ise 25 bin seviyelerinde. Almanya Bundesliga dediğimizde tribünlerin her maç tıklım tıklım dolu olduğu aklımıza geliyor. Her maç 43 bin seyirci gibi muhteşem bir rakamla Premier League ' in önünde yer alsalar da toplam seyirci sayısında 13.3 milyon ile Premier League'in gerisinde kalıyorlar. Ekonomik olarak Premier League'in diğer liglerin ne kadar da üstünde olduğu anlaşılıyor. Bunun sebepleri arasında Arap petrol zenginlerinden aldıkları yatırımları belirtebiliriz.Bir başka parametreyi göz önüne alıcak olursak, Premier League, yayın gelirleri ile de diğer liglerin çok çok önünde. Premier League'de şampiyon olan bir kulübün aldığı yayın geliri 150 milyon euro civarı ve ilk beşe giren kulüpler 140 milyon euro altına düşmüyor. Asıl ilginç olan taraf ise küme düşen bir kulübün bile 100-110 milyon civarında yayın gelirine sahip olması. Bu rakamlara ulaşabilen Real Madrid-Barcelona kulüplerinin elde ettiği yayın gelirlerini İngiltere'de neredeyse 5 takım elde ediyor. Küme düşen bir takım ise Atletico Madrid'ten daha fazla yayın geliri elde ediyor.Aradaki farkı rakamlara vurduğumuzda ortaya korkunç bir tablo çıkıyor. Peki Premier League'in bu derece pazarlama başarısının yanında , zirvede yer almasının sebebini sadece ekonomik faktörlerle açıklayabiliriz? Hayır. Premier League yıldan yıla altyapılarına ve genç oyuncularına daha da çok önem vererek hem milli takıma hem de kulüplere oyuncu yerleştirmeyi başardı. 

Raheem Sterling, Trent Alexander Arnold, Dele Alli, Joe Gomez, Marcus Rasford gibi oyuncuları parlatmayı başardılar. Kulüpler düzgün yapılandırmalara giderek. Bütçelerini en doğru şekilde harcamaya çalışarak, bir zaman sonra zirveye çıkacaklarına inanarak hareket ettiler ve karşılığını aldılar. Premier League'in şuanda dünya üzerinde en fazla izlenen lig, en fazla kazandıran lig ve en çekişmeli lig olmasının sebepleri arasında oyuncuların kalite ortalamasının yüksek olması yani dünyanın en iyi 100 futbolcusunun yarısının Premier League'te olması, takımların başlarına getirilen teknik direktörlerin oyuncuları geliştirebilme yeteneklerinin olması ve dünya çapında teknik direktörler olması gibi gibi etkenler sayılabilir. Topun oyunda kalma süresi, yapılan faul sayıları, ligde atılan toplam goller ve toplanan puanlardan bile diğer ligler arasındaki fark ayırt edilebilir. Çekişmenin bir hayli yüksek olması ise ligi daha pazarlanabilir kılıyor. 2019 yılında bakıldığında ilk 5 kulübün kadroları diğer liglerin büyükbaş takımlarıyla baş edebilecek düzeyde. Teknik direktörler açısındansa dünyada yanına yaklaşabilen yok. Guardiola, Kloop, Poschettino, Solskjaer, Sarri, Emery gibi first class teknik adamların bir arada olduğu ligin verebileceği heyecana sahibiz. Uefa Avrupa Ligi'ni iki senedir Premier League ekipleri kazanıyor ve geçen sene Şampiyonlar Ligii finali oynayan Liverpool bu sezon kupayı almayı başardı. Son yıllarda ise Şampiyonlar Ligi'ne 5 takım ile giden Premier League son 8 e en az 4 yarı final ve finallere mutlaka 1 veya 2 takım sokmayı başarıyor. Premier League önümüzdeki dönemlerde de buralara oynayacağının sinyallerini veriyor. Yakın tarihte bu denli kaiteli ve heyecanlı çekişme izleyebildiğimiz ligin olması, Messi ve Ronaldo gibi süperstarları izleme şansımızın olması gibidir.
Okunma : 1653

YORUMLAR (0)