BU SİTE SATILIKTIR

0531 294 83 56


Futbolumuzda Öğrenilmiş Çaresizlik!


Sezon başından beri oynadığı futbol ile hiç bir taraftarını tatmin edemeyen Galatasaray'da hem Şampiyonlar Ligi'nin kalitesi hemde taraftarından alacağı güç ile hazırlık maçları dahil kötü bir tablonun bugün olmayacağını umut etmiştim. Ne yazık... Türkiye'de hep var olan "ismi ve bütçesi ile büyük takım" algısı her zaman olduğu gibi yine bizi etkiledi ve attığı golden sonra bir daha rakibin üzerine zor gelebilen Paris St. Germain'i buradan 3 puanla uğurlamamıza neden oldu....

Galatasaray Kazanabilirdi!

Maalesef her zaman yapılan o algı operasyonu yine yapıldı. "Rakibin bütçesi bizim bilmem kaç katımız, oyuncularının hepsi yıldız, fark yiyeceğiz" gibi söylemler Türk futbolunda bitmedikçe oyuncularımızda mağlubiyeti bu tip basit bahanelere sığdıracaktır. O kadar kötü bir durum ki maçın bitiminde spiker Ercan Taner "Galatasaray taraftarı takımını alkışlıyor" diyebiliyor. Kimi neden alkışlayacağım? Bulabildiği golden sonra rakibin üzerine gidemeyen sözde çok büyük Paris St. Germain'den beraberlik bile koparamayan Galatasaray'ımı? Karşımızda bize karşı şelaleler gibi gümbür gümbür atak yapabilen bir takım yoktu, özellikle attığı golden sonra iyi oyuncuları da olmasına rağmen rölantide olan bir Paris vardı. Buna karşın Galatasaray'ın her ne kadar yediği golden sonra bir kıpırdaması olsa da kaleye gönderdiği isabetli şutu yalnızca 1 olarak kayıtlara geçti.

Bu Anlayış Değişecek!

Öğrenilmiş çaresizlik, sonucu değiştiremeyeceğine karşı oluşan inanç ile gelen bir ruh hali durumudur. Türk futbolu için Avrupa'da başarı kazanmanın ilk yolu bunu yenmek olacaktır. Bu anlayış günün birinde bir Türk takımı UEFA Kupasını kazansa bile aradan 20 yıl geçmesine rağmen hala o kupayı konuşmak, üstüne hiç daha iyilerini yada devamını koyamamaktır. 

Bu anlayış son olarak Dünya şampiyonu Fransa'ya karşı aldığımız ezici 2-0'lık galibiyette kendini Konya Ovası'na bırakmıştı. O gün yine birileri çıkıp "Biz iyi değildik, Fransa kötü oynadı" demişti. 

Bizler her ismi büyük, başarıları büyük, bütçesi yüksek rakipler ile karşılaştığımızda maça direkt yenilgiyi düşünerek çıkıyoruz. Bu anlayış bizi hiç bir zaman başarıya götürmeyecek ve kendi evimizde Paris St. Germain ile oynadığımız maçta yenilmemize rağmen spikerin çıkıp "Galatasaray taraftarı takımını alkışlıyor" söylemini beraberinde getirecektir.

Okunma : 546

YORUMLAR (0)